Tavşan spinal kordunda deneysel olarak oluşturulan iskemi/reperfüzyon hasarı modelinde amantadin'in oksidatif stres,doku nekrozu,apopitoz ve nörolojik iyileşme üzerindeki etkileri
The effects of amantadin on oxidative stress, tissue necrosis, apoptosis and neurological improvement in the rabbit spinal cord experimental ischemia/reperfusion injury model
  1. Tez No: 733633
  2. Yazar: CANER ÜNLÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HAYRI KERTMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Spinal kord, beyinden gelen uyarıların vücuda aktarılmasın görev alan beynin vücutla iletişim için kullandığı yolaklar bütünüdür. İskemik bir dokunun reperfüzyonundan sonra, iskeminin etkisiyle oluşan hasarın ardından lokal metabolitler, biyokimyasal reaksiyonlar ve çeşitli apoptotik yolaklar yoluyla ikincil hasar meydana gelir. Bu hasarın önlenmesi ve tedavi edilmesinde birçok biyolojik ajan farklı etki mekanizmalarına göre araştırılmaktadır. Bu çalışmada, spinal kord iskemi-reperfüyon (İR) hasarında nöroprotektif, anti-inflamatuar, anti-viral etkilere sahip ve günümüzde nöroloji, enfeksiyon ve psikiyatri alanlarında etkin olarak kullanılan Amantadin'in oksidatif stres, doku nekrozu, apopitoz ve nörolojik iyileşme üzerine etkileri, deneysel tavşan spinal kord İR modelinde araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya her biri 8 Yeni Zelanda tavşanından oluşan 5 farklı grupta toplam 40 denek dahil edilmiştir. Deneklerin hepsi cerrahi prosedürden geçirilmiştir. Kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmadan laparotomi yapılıp kapatılmıştır. İskemi grubu 20 dakika abdominal aort kliplenmesi sonrası klip açılarak kapatılmış, Vehicle grubu 20 dakika klipleme sonrası klip kaldırılarak IV serum fizyolojik (SF) verilip kapatılmış, metil prednizolon (MP) grubu 20 dakika klipleme sonrası klip kaldırılarak IV MP verilip kapatılmış, Amantadin (AMT) grubu ise 20 dakika klipleme sonrası klip kaldırılarak IV AMT verilip kapatılmıştır. 24 saat sonra modifiye Tarlov skorlaması ile nörolojik muayenesi yapıldıktan sonra denekler sakrifiye edilerek spinal kord doku ve serum örnekleri alınmıştır. Doku ve serum örneklerinden biyokimyasal olarak kaspaz-3, katalaz (CAT), miyeloperoksidaz (MPO), malondialdehit (MDA) ve ksantin oksidaz (XO) çalışılmış, doku örnekleri ışık mikroskopisinde değerlendirilerek nöral hücre sayımı, histopatolojik skorlama yapılmıştır. Ardından elektron mikroskopi ile grupların ultrastrukturel yapısı, küçük, orta ve büyük miyelinli aksonların sayısı değerlendirilmiştir. Bulgular: Kontrol grubu ile iskemi ve SF grubu karşılaştırıldığında serum ve doku kaspaz-3 seviyelerindeki artış (p0,05). İskemi grubu ile MP ve AMT grubu karşılaştırıldığında, iskemi grubuna kıyasla MP ve AMT grubunda serum ve doku kaspaz-3 düzeyindeki düşüklük (p0,05). MP ve AMT grupları karşılaştırıldığında serum ve doku kaspaz-3, CAT, MDA ve MPO düzeyleri ile serum XO düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The spinal cord is the brain's pathways to communicate with the body, using transmissions of stimuli. After reperfusion of an ischemic tissue, secondary damage occurs through local metabolites, biochemical reactions and various apoptotic pathways after the damage that occurs with the effect of ischemia. Through the management of this damage, many biological agents are being evaluated according to different mechanisms of action. In this study, the effects of Amantadine, which has neuroprotective, anti-inflammatory, anti-viral effects in spinal cord ischemia-reperfusion (IR) injury and is currently used effectively in the departments of Neurology, Infectious Diseases and Psychiatry, on oxidative stress, tissue necrosis, apoptosis and neurological recovery, investigated in an experimental rabbit spinal cord IR injury model. Materials and Methods: A total of 40 subjects were included in the study in 5 different groups, each consisting of 8 New Zealand rabbits. All subjects underwent a surgical procedure. Laparotomy was performed and closed without any intervention in the control group. Abdominal aortic clipping was performed for 20 minutes in the ischemia group, vehicle group, methyl prednisolone (MP) group, and Amantadine (AMT) group. Vehicle group received IV saline (SF) after clipping. The MP group was given IV MP after clipping. IV AMT was given to the AMT group after clipping. After 24 hours of neurological examination with modified Tarlov scoring, the subjects were sacrificed and spinal cord tissue and serum samples were taken. Caspase-3, catalase (CAT), myeloperoxidase (MPO), malondialdehyde (MDA) and xanthineoxidase (XO) were studied biochemically from tissue and serum samples. Then, the ultrastructural structure of the groups and the number of small, medium and large myelinated axons were evaluated by electron microscopy. Results: Comparing ischemia group and SF group with control group, the increase in serum and tissue caspase-3 levels (p0.05). When the ischemia group and the MP and AMT groups were compared, low serum and tissue caspase-3 levels (p0.05). When MP and AMT groups were compared, no statistically significant difference was observed in terms of serum and tissue caspase-3, CAT, MDA and MPO levels, and serum XO levels.