Akut pankreatitte CRP/albumin oranı, immatür granülosit sayısı ve nötrofil/lenfosit oranı ile hastalık şiddeti arasındaki ilişki
Comparison of te predictive values of CRP/albumin, immature granulocyte and neutrophil/lymphocyte levels in determining the severity of acute pancreatitis
- Tez No: 733632
- Danışmanlar: UZMAN ALPER DOĞU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Akut pankreatit geçici abdominal semptomları olan hafif olgulardan ,mortal seyreden şiddetli vakalara kadar değişkenlik gösteren akut inflamatuar bir süreçtir. Çoğu hastada kendini sınırlayan ve hafif pankreatit görülürken %10-20 gibi değişen bir oranda hastada yoğun bakım ünitesinde yakın takip gerektiren şiddetli pankreatit görülür. Şiddetli pankreatit hastalarında yatış süresi uzun ,morbidite ve mortalite artmıştır. Bu nedenle pankreatit şiddetini öngörmek için pek çok skorlama sistemi geliştirilmiştir. 2016-2021 yılları arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde akut pankreatit tanısı ile yatarak tedavi gören hastalar çalışmamıza dahil edilmiştir.Hasta verilerine hastanemiz veri tabanından ulaşılmıştır. Hastalar Ranson skorlamasına göre hafif ve şiddetli pankreatit olarak iki gruba ayrılmış , toplam skoru 3'ün altında olan hastalar hafif pankreatit, 3ve üzerinde olanlar şiddetli pankreatit olarak değerlendirilmiştir.Her iki grupta nötrofil/lenfosit oranı (NLO) , immatür granülosit sayısı (IG sayısı) , başvuru anındaki CRP/albumin oranı (C-reaktif protein/albumin) ve 48. saat CRP/albumin değerleri bakılmıştır. Şiddetli pankreatit hastalarında nötrofil/lenfosit oranı ,immatür granülosit sayısı , başvuru anındaki CRP ve CRP/albumin oranı ile 48.saatte bakılan CRP/albumin oranı istatiksel olarak anlamlı yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis consists of mild cases with transient abdominal symptoms and a mortal course. It is a acute inflammatory process that can range from mild to severe. In most patients self-limiting and mild pancreatitis is seen. In a varying proportion of 10-20% patients severe pancreatitis is seen, which requires close follow-up in the intensive care unit. Patients with severe pancreatitis have longer hospital stays and higher rates of morbidity and mortality. Thus numerous scoring systems have been created to determine the severity of pancreatitis. Patients diagnosed with acute pancreatitis at the Ankara Training and Research Hospital between 2016 and 2021 were included in our study. Patient information obtained from our hospital's database. According to Ranson scoring, patients were divided in two groups for moderate and severe pancreatitis.Patients are classified as having moderate pancreatitis if their total score is less than 3, and severe pancreatitis if their total score is three or higher.Immature granulocyte count (IG count), neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), CRP/albumin ratio at the moment of administration, and 48thhour CRP/albumin values were assessed in both groups. Neutrophil/lymphocyte ratio, immature granulocyte count, CRP and CRP/albumin ratio recorded at the time of admission, and CRP/albumin ratio measured at the 48th hour were all statistically substantially higher in patients with severe pancreatitis.