Tavşan spinal kordunda deneysel olarak oluşturulan iskemi/ reperfüzyon hasarı modelinde dexpanthenol'ün oksidatif stres, doku nekrozu, apopitoz ve nörolojik iyileşme üzerindeki etkileri
The effects of dexpanthenol on oxidative stress, tissue necrosis, apopitosis and neurological improvement of the experimental ischemia/reperfusion injury model in the rabbit spinal cord
  1. Tez No: 658459
  2. Yazar: AHMET GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN HAYRİ KERTMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Spinal kord, beynin vücutla iletişimini sağlayan yolaklar bütünüdür. Herhangi bir nedenle iskemiye maruz kalmış spinal kordda, iskemi etkisi ile meydana gelen hasar ve sonrasında oluşan moleküler, biyokimyasal reaksiyonlar ve çeşitli apopitotik yolaklar aracılığı ile sekonder hasar adı verilen durum oluşur. Bu hasarın önlenmesinde birçok biyolojik ajan farklı etki mekanizmalarına göre daha önce denenmiştir. Bu çalışmada deneysel tavşan spinal kord iskemi/reperfüzyon (İR) hasarında; daha önce birçok İR modelinde denenmiş ve antioksidan, antiinflamatuar ve antiapopitotik özellikleri gösterilmiş olan Dexpanthenol (DX)'ün oksidatif stres, doku nekrozu, apopitoz ve nörolojik iyileşme üzerine etkileri araştırılmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya her biri 8 Yeni Zelanda tavşanından oluşan 5 farklı grupta toplam 40 denek dahil edilmiştir. Deneklerin hepsi cerrahi prosedürden geçirilmiştir. Deneklerden kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmadan laparotomi yapılıp kapatılmıştır. Deneklerden iskemi grubu 20 dakika boyunca abdominal aort kliplenmesi işlemi sonrası kapatılmıştır. Deneklerden Vehicle grubu 20 dakika abdominal aort kliplenmesi işlemi sonrası IV serum fizyolojik (SF) verilip kapatılmış, metil prednizolon (MP) grubu 20 dakika abdominal aorta kliplenmesi işlemi sonrası IV MP verilip kapatılmış, DX grubu ise 20 dakika abdominal aorta kliplenmesi işlemi sonrası IV DX verilerek kapatılmıştır. 24 saat sonra modifiye Tarlov skorlaması ile nörolojik muayenesi yapıldıktan sonra denekler sakrifiye edilerek spinal kord doku ve serum örnekleri alınmıştır. Doku ve serum örneklerinden biyokimyasal olarak katalaz (CAT), ksantin oksidaz (XO), malondialdehit (MDA), myeloperoksidaz (MPO) ve kaspaz-3 çalışılmıştır. Doku örnekleri ışık mikroskopisinde değerlendirilerek nöral hücre sayımı, histopatolojik skorlama yapılmıştır. Ardından elektron mikroskopi ile denek gruplarının ultrastrukturel yapısı, küçük, orta ve büyük miyelinli aksonların sayısı değerlendirilmiştir. Bulgular: Kontrol grubu ile iskemi ve SF grubu karşılaştırıldığında serum ve doku CAT seviyelerindeki düşüş (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: The spinal cord is the entire pathway that enables the brain to communicate with the body. For any reason, in the spinal cord exposed to ischemia, the damage caused by the effect of ischemia and the condition called secondary damage occurs through molecular, biochemical reactions and various apopitotic pathways. Many biological agents have been tried before to prevent this damage according to different mechanisms of action. In this study, experimental rabbit spinal cord ischemia / reperfusion (IR) damage; The effects of Dexpanthenol (DX), which has been tried in many IR models and whose antioxidant, anti-inflammatory and anti-apoptotic properties have been demonstrated, have been investigated on oxidative stress, tissue necrosis, apoptosis and neurological healing. Materials and Methods: A total of 40 subjects in 5 different groups, each consisting of 8 New Zealand rabbits, were included in the study. All of the subjects underwent surgical procedure. From the subjects to the control group, laparotomy was performed and closed without any intervention. Ischemia group of the subjects was closed after abdominal aortic clipping for 20 minutes. Among the subjects, the Vehicle group was given IV saline (SF) and closed after 20 minutes of abdominal aortic clipping, the methyl prednisolone (MP) group was given IV MP after 20 minutes of abdominal aorta clipping, and the DX group was given IV DX after 20 minutes of abdominal aortic clipping. After 24 hours, after neurological examination with modified Tarlov scoring, the subjects were sacrificed and spinal cord tissue and serum samples were taken. Catalase (CAT), xanthine oxidase (XO), malondialdehyde (MDA), myeloperoxidase (MPO) and caspase-3 were studied biochemically from tissue and serum samples. Tissue samples were evaluated under light microscopy and neural cell count and histopathological scoring were performed. Subsequently, the ultrastricular structure of the subject groups, the number of small, medium and large myelinated axons were evaluated by electron microscopy. Results: When control and ischemia and SF groups are compared, decrease in serum and tissue CAT levels (p 0.05).