The relationship of IL 17A, vit-D levels and some biochemical markers with psoriasis and the effect of oral vitamin D supplementation on clinical amelioration of the disease
IL 17a, vit-D düzeyleri ve bazı biyokimyasal belirteçlerin psoriyaz ile ilişkisi ve oral D vitamini takviminin hastalığın klinik iyileştirilmesi üzerine etkisi
- Tez No: 733651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Çalışmanın amacı, belirli dozlarda D vitamini verilmeden önce ve verildikten sonra D vitamini düzeylerini ölçmekti. Sedef hastalığı olan hastalarda, D vitamini seviyeleri hastalığın ilerleme seviyesi ile korele olduğundan, D vitamini seviyelerinde bir dengesizlik vardır. İlk ay her gün 2000 IU, daha sonra ikinci ve üçüncü ay her hafta 10000 IU dönem 3 ay D vitamini verildikten sonra sedef hastalığı gelişme oranları etkilenen bölgenin boyutunun genişlemediğini veya genişlemenin durmadığını gösterdi. Ayrıca çalışmamızda interlökin-17 seviyelerinde ve lipid profilinde bazı değişiklikler olması, yüksek D vitamini seviyelerinin bağışıklık sisteminin aktivasyonuna katkıda bulunarak inflamasyonu veya inflamatuar hastalıkları azaltabileceğini göstermektedir. Lipid düzeylerinden etkilenir. Etkisinin nedeni muhtemelen lipid metabolizmasında önemli rol oynayan D vitamini düzeylerindeki değişiklikler olabilir. Kalsiyum seviyelerinde de bir azalmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to measure vitamin D levels before and after giving specific doses of it. Patients with psoriasis have an imbalance in vitamin D levels, as vitamin D levels have been correlated with the level of disease progression. Psoriasis incidence rates after administration of vitamin D at a dose of 1 month every day 2000 IU, then the second and third month every week 10,000 IU for period a 3-month indicate that the size of the affected area did not expand or stopped expanding. Also in our study, interleukin-17 levels and lipid profile showed some changes, indicating that high levels of vitamin D may reduce inflammation or inflammatory diseases by contributing to immune system activation. There were notable changes in average lipids and the effect was likely caused by changes in vitamin D levels, which play an important role in lipid metabolism. There was also an decrease in calcium levels.