4-7 yaş çocuklarda perioperatif kaygı düzeyinin azaltılmasında 3 farklı yöntemin karşılaştırılması: Randomize kontrollü bir çalışma
Comparison of 3 different methods in determining perioperative anxiety in children aged between 4-7 years: A randomized controlled study
  1. Tez No: 733650
  2. Yazar: NURAY DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma, 4-7 yaş çocuklarda üç farklı yöntem ile verilen ameliyat öncesi hasta eğitiminin, perioperatif kaygi düzeyi üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma 1 Haziran - 31 Kasım 2021 tarihleri arasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı'nda yapıldı. Yarı deneysel türde planlanan araştirmaya, dahil edilme kriterlerini karşılayan ve tabakalı randomizasyon yöntemi ile her bir gruba 22 hasta olmak üzere toplam 66 hasta alındı. Araştırma verileri“Hasta Tanılama Formu”ve ameliyat öncesi ve sonrası uygulanan“Okul Öncesi Çocuklarda Kaygı Ölçeği”kullanılarak elde edildi. Birinci deney grubundaki çocuklara ameliyat öncesi hasta eğitimi servis hemşiresi tarafından oyunlaştırılarak verildi. İkinci deney grubundaki çocuklara ameliyat öncesi hasta eğitimi servis hemşiresi tarafından oyunlaştırılarak verildi, ayrıca ameliyathane hemşiresi tarafından hasta ziyareti sağlandı ve oyunlaştırarak ameliyathane ortamı anlatıldı. Üçüncü deney grubundaki çocuklara ameliyat öncesi hasta eğitimi servis hemşiresi tarafından oyunlaştırılarak verildi, sonrasında ameliyathaneye gidene kadar anneye ait ses kaydı dinletildi. Araştırmaya katılan çocukların annelerin yaşı %69.7 si 30 yaş ve üzeri, %37.9'unun lisans mezunu ve %51.5 in çalışmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to evaluate the effect of preoperative patient education given by three different methods on the level of perioperative anxiety in children aged 4-7 years. The research was carried out between 1 June - 31 November 2021 at Tekirdag Namık Kemal University Health Practice and Research Center, Department of Pediatric Surgery. A total of 66 patients, 22 patients in each group, who met the inclusion criteria and were included in the stratified randomization method, were included in the planned quasi-experimental study. Research data were obtained by using the“Patient Diagnosis Form”and the“Anxiety Scale in Preschool Children”administered before and after the surgery. Pre-operative patient education was given to the children in the first experimental group by the service nurse. The children in the second experimental group were given pre-operative patient education by the service nurse, in addition, patient visits were provided by the operating room nurse and the operating room environment was explained through play. The children in the third experimental group were given pre-operative patient education by the service nurse, after which they listened to the mother's voice recording and loving words until they went to the operating room. It was determined that 69.7% of the mothers of the children participating in the study were 30 years and older, 81.8% were married, 37.9% were undergraduate graduates, and 51.5% were unemployed.