Meme manyetik rezonans görüntülemede ikinci bakı ultrasonografi önerilen hastaların görüntüleme bulguları, takip ve patoloji sonuçlarının analizi
Evaluation of imaging findings, follow-up and pathology results of patients for whom second look ultrasonography was recommended in breast magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 733652
  2. Yazar: SELDA GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Meme manyetik rezonanas görüntüleme (MRG) klinik pratikte gittikçe daha sık yer almakta ve MRG'nin düşük özgüllüğü nedeni ile tanısal güçlük oluşturan insidental lezyonlar sıklıkla izlenmektedir. Bu araştırmada başlangıçta meme MRG tetkikinde saptanan lezyonların, ikinci bakı ultrasonografide (İBU) saptanma oranını etkileyen görüntüleme özelliklerinin ve İBU özelliklerinin maligniteyi öngörmedeki tanısal katkısının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Şubat 2016 ile Temmuz 2019 tarihleri arasında ünitemizde raporlanan meme MRG'lerin retrospektif değerlendirilmesinde, İBU yapılan ve takip ya da patoloji sonucuna ulaşılan 80 hastadaki 110 lezyon çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen lezyonlar MRG'den önce yapılan mammografi ve bilateral meme ultrasonografi (US) tetkiklerinde saptanmamıştı. Lezyonların MRG özellikleri ile İBU'da saptanma oranları; ayrıca görüntüleme bulguları ile malignite oranları arasındaki ilişki ki-kare ve Fischer kesin olasılık testleri ile incelendi. Tek değişkenli analizlerde anlamlı olan parametreler, çok değişkenli regresyon analizleri ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 110 lezyonun MRG indikasyonları ve lezyon özellikleri ile malignite oranları analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Breast magnetic resonance imaging (MRI) is highly sensitive in diagnosing and staging breast cancer, resulting in increased use of breast MRI in clinical practice. Incidental lesions are frequently detected on MRI due to its low specificity and can cause diagnostic challenges. This study aimed to evaluate the factors affecting the detection rate of lesions, initially noticed in breast MRI examination by second-look ultrasound (US), and the diagnostic contribution of US features in predicting malignancy. Materials and Methods: 110 lesions in 80 patients that were initially detected on breast MRIs and subsequently evaluated with the second-look US between February 2016 and July 2019 were retrospectively evaluated in this study. Before MRI, the lesions were not detected in mammography and bilateral breast US. The chi-square and Fischer exact probability tests were used to evaluate the associations between MRI features and second-look US detection rates, imaging features, and malignancy rates. Significant variables in univariate logistic regression analysis were selected as variables for multivariate logistic regression analyses. Results: Breast MRI indications, lesion characteristics, and malignancy rates of 110 lesions were analyzed.