İşitme kaybı olan ve olmayan kronik tinnitus olgularında anksiyete düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety levels in chronic tinnitus cases with and without hearing LOSS
- Tez No: 733687
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN GÖĞEBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Herhangi bir uyaran olmadan duyulan sesler tinnitus olarak tanımlanmaktadır. Çalışmamızda Yozgat Şehir Hastanesine KBB Polikliniğine başvuran işitme kaybı olan ve olmayan tinnituslu hastalardaki anksiyete durumunu değerlendirdik. Çalışmanın verileri Şubat 2022 - Mart 2022 tarihleri arasında tinnitus yakınması ile kliniğimize başvuran işitme kaybı olan (çalışma grubu) ve işitme kaybı olmayan (kontrol grubu) 100 kişiden yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorulardan ve anksiyete düzeyini belirlemeye yönelik Beck Anksiyete Envanterinden oluşan 27 soruluk anket formu kullanılmıştır. Katılımcıların %44'ü kadınlardan ve %56'sı erkeklerden oluşmakta idi. Yaş grupları göz önüne alındığında en fazla katılım %37 ile 51-65 yaş grubunda idi. Çalışmaya katılanların % 39'u ilkokul, % 23 lise mezunu idi. Çalışma grubunda tinnitus dışında kronik bir hastalığa sahip olanların oranın kontrol grubuna göre daha fazla olduğu görüldü. Sürekli ilaç kullananların oranı çalışma grubunda %56 iken kontrol grubunda %32 idi. Çalışma grubundaki katılımcılar arasında her iki kulağında işitme kaybı olanların oranı %72, sol kulağında işitme kaybı olanların oranı %18 ve sağ kulağında işitme kaybı olanların oranı %10 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Sounds heard without any stimulus are defined as tinnitus. In our study, we evaluated the anxiety status of tinnitus patients with and without hearing loss who applied to the ENT Outpatient Clinic of Yozgat City Hospital. The data of the study were collected by face-to-face questionnaire method from 100 people with hearing loss (study group) and without hearing loss (control group) who applied to our clinic with tinnitus complaints between February 2022 and March 2022. As a data collection tool, a 27-question questionnaire consisting of questions to determine the socio-demographic characteristics of the participants and the Beck Anxiety Inventory to determine the anxiety level was used. 44% of the participants were women and 56% were men. Considering the age groups, the highest participation was in the 51-65 age group with 37%. 39% of the participants were primary school graduates and 23% were high school graduates. It was observed that the rate of those with a chronic disease other than tinnitus in the study group was higher than the control group. While the rate of those who used drugs continuously was 56% in the study group, it was 32% in the control group. Among the participants in the study group, the rate of hearing loss in both ears was 72%, the rate of those with hearing loss in the left ear was 18%, and the rate of those with hearing loss in the right ear was 10%.