Okunabilirlik ve paylaşılabilirlik üzerine yapısal model geliştirilmesi: Bir seyahat blogu örneği
Developing a structural modal on readability and shareability: Example of a travel blog
- Tez No: 733688
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Müşteriler, araştırma yapanlar, sosyal medya kullanıcıları internet vasıtası ile içerik üretmekte ve tüketmektedirler. Bununla birlikte birçok şirket veya kişi de bu içerikler ile müşterilerine veya hedef kitlelerine ulaşmaya çalışmakta ve pazarlama faaliyetinde bulunmaktadır. Böylelikle internetle birlikte hayatımızın her ânına içeriğin dâhil olması okunabilir ve paylaşılabilir içeriğin nasıl olması gerektiği problemini doğurmuştur. Bu araştırma ile bu problemin çözümüne katkı sağlamak için seyahat blogu içeriklerinin okunabilirlik ve paylaşılabilirlik ölçütleri keşfedilmeye çalışılmıştır. Araştırmada kaynak taraması yapılmış, ardından bir havayolu şirketinde içerik pazarlama alanında çalışan yönetici ve uzmanlarla birebir görüşmeler gerçekleştirilmiş ve veriler toplanmıştır. Birebir görüşme verileri nitel analiz programları vasıtası ile analiz edilmiştir. Böylece okunabilirliği ve paylaşılabilirliği etkileyen bileşenler (temalar) ve gözlenebilir gösterge değişkenler (kodlar) belirlenmiştir. Araştırmanın nicel olan ikinci kısmında ise, araştırmanın ilk kısmında keşfedilen okunabilirlik ve paylaşılabilirlik ölçütleri esas alınarak geliştirilen anket daha geniş bir kitlede test edilmiştir. Bu anket vasıtası ile ortaya çıkarılan verilere çeşitli analizler uygulanmış, bunun sonucunda bazı maddeler elenmiş ve nihai ölçek elde edilmiştir. Bu ölçek kullanılarak farklı bir zamanda toplanan ikinci veri vasıtası ile araştırma hipotezleri test edilmiş, okunabilirlik ve paylaşılabilirlik yapısal eşitlik modeli oluşturulmuştur. Sonuçta bu araştırma ile seyahat bloglarının okunabilirlik ve paylaşılabilirlik ölçütleri belirlenmiş ve modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
Customers, researchers and social media users produce and consume content via the internet. However, many companies or individuals try to reach their customers or target audiences with these contents. Thus, the inclusion of content in every moment of our lives with the Internet has created the problem: What is readable and shareable content? With this research, it has been tried to discover the readability and shareability criteria of travel blog contents in order to contribute to the solution of this problem. In this research, literature review was written, then one-on-one interviews were conducted with managers and experts working in the field of content marketing in an airline company, and data were collected. The one-to-one interview data were analyzed through qualitative analysis programs. Thus, components (themes) and observable indicator variables (codes) that affect readability and shareability were determined. In the second part of the research, which is quantitative, the questionnaire, which was developed based on the readability and shareability criteria discovered in the first part of the research, was tested on a wider audience. Various analyzes were applied to the data obtained through this questionnaire, as a result, some questions were eliminated and the final scale was obtained. Using this scale, research hypotheses were tested by means of the second data collected at a different time and, readability and shareability structural equation model was created. As a result, with this research, the readability and shareability criteria of travel blogs were determined and modeled.