Marmara Denizi kladosera popülasyonunun üreme stratejisi ve ekolojik ilişkisi
Reproduction strategy of dominant cladocera species of the Sea of Marmara
- Tez No: 733759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında Marmara Denizi zooplankton komünite karakteristiğinde önemli bir yere sahip Üst Takım Cladocera türlerinin üreme stratejileri ve çevresel parametrelerle olan ilişkileri belirlenmiştir. Çalışma, İstanbul Tuzla açıklarında yer alan DB1 istasyonundan 2004- 2008 yılları arasında aylık alınan zooplankton örnekleri incelenerek gerçekleştirilmiştir. Cladocera grubu türlerin bolluk değerlerini birincil etkileyen çevresel faktörün sıcaklık olduğu ayrıca klorofil a değerlerinin de ikinci sırada etkileyici faktör olduğu belirlenmiştir. Türlerin popülasyon yapıları üreme stratejilerine göre incelendiğinde yine Marmara Denizi'nde hızlı üssel üreme sağlayan partenogenetik dişi bireylerin %60-100 oranlarında baskın oldukları belirlenmiştir. Cladocera grubunun partenogenetik üreme başarısı incelenmiş ve türler arasında oldukça önemli farklar kaydedilmiştir. Türlerin popülasyonlarının çöküşe geçtikleri dönemlerde ürettikleri embriyo miktarlarında artış olması oldukça dikkat çekici sonuçlar arasında yer almaktadır. Bununla birlikte 2005 yılı itibariyle görülen Geryoniidae ailesine ait bir medüz türünün aşırı artışından oldukça etkilenen Cladocera grubu türlerinin popülasyonlarında azalışlar kaydedilmesinin ardından, Ekim 2007-Şubat 2008 arasında Marmara Denizi'nin tamamında görülen müsilaj olayını takiben Aralık 2007-Ocak 2008 arasında grup tamamen çöküşe uğramıştır. Cladocera grubunun bu çöküşlerin ardından yeniden su kolonuna geri dönebilmiş olmasının gametogenetik üreme stratejisi avantajı sayesinde olduğu düşünülmektedir. Üst Takım Cladocera'ya ait türlerin Marmara Denizi'ndeki üreme stratejilerine bağlı olarak değişen popülasyon yapıları ve üreme başarılarındaki çevresel etkilerin rolü literatüre kazandırılmıştır. Bu çalışma ışığında denizel ortamlarda yaşanabilecek olumlu veya olumsuz değişimlerin izlenmesinde zooplankterlerin başarılı birer indikatör olabilecekleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this dissertation study, the reproductive strategies and relations with environmental parameters of zooplankton species belong to Superorder Cladocera which have an important place in the zooplankton community characteristics of the Marmara Sea were investigated. Zooplankton samples were collected monthly between 2004 and 2008 from the upper layer water at DB1 station located in the northeast region. Primary factor, which is effect to abundance of Cladocera species, was found water temperature. Also, chlorophyll a was found the second factor affecting their abundance. Population structure of the species were examined according to their reproductive strategies, and it was determined that the parthenogenetic female individuals that provide rapid exponential reproduction were dominant at 60-100%. Birth rates of Cladocera species were assessed with significant differences in birth rate success between species and years. Increase in the number of embryos during the collapse periods of the populations is among the striking results. However, decreases were recorded in the populations of Cladocera species, which were highly affected by the holoplanktonic Geryoniidae species observed periodically after 2005. Following the mucilage event, which observed between October 2007 and February 2008 in entire Marmara Sea, the group collapsed completely between December 2007 and January 2008. As a conclusion, Cladocera species were sampled from the water column following the collapse was evaluated as having the advantage of the gametogenetic breeding strategy. The changing population structures of Superorder Cladocera species depending on their reproduction strategies in the Sea of Marmara and the role of environmental factors in their reproduction success will be an important contribution for the current knowledge and for the future studies.