Sistemik skleroz hastalarında performansa dayalı el fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve klinik özellikler ile ilişkisi
Investigation of the performance-based hand functions and their relationships with clinical features in patients with systemic sclerosis
  1. Tez No: 733787
  2. Yazar: EMRE ALP AKATAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş-Amaç: Sistemik Skleroz (SSc) bir bağ dokusu hastalığıdır. SSc hastalarında el fonksiyonlarının durumu genellikle daha önce hasta tarafından bildirilen ölçümler kullanılarak araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, SSc hastalarında performansa dayalı el fonksiyonlarının Sollerman El Fonksiyon Testi (SHFT) kullanılarak incelenmesiydi. Materyal ve Metot: Otuz dokuz SSc hastası (33 kadın) çalışmaya dahil edildi. Hastaların 24'ü sınırlı kutanöz SSc (lcSSc) olarak sınıflandırılırken, 15 hasta diffüz kutanöz SSc (dcSSc) olarak sınıflandırıldı. Elle ilgili fiziksel özellikler modifiye sklerodermada el mobilitesi testi (mHAMIS), modifiye Rodnan cilt sertlik skoru (mRSS), el ve parmak kavrama kuvvetleri kullanılarak değerlendirildi. Hasta tarafından bildirilen ölçümler olarak Duruöz El İndeksi, Kol, Omuz, El Sorunları Anketi (DASH), Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ) ve Skleroderma Sağlık Değerlendirme Anketi (SHAQ) kullanıldı. Performansa dayalı el fonksiyonları SHFT kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Performansa dayalı ve hasta tarafından bildirilen el fonksiyonları açısından lcSSc ve dcSSc grupları arasında anlamlı farklar gözlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Systemic Sclerosis (SSc) is a connective tissue disease. The status of hand functions was generally investigated by using patient-reported measures in patients with SSc. The aim of the present study was to investigate performance-based hand functions in patients with SSc by using Sollerman Hand Function Test (SHFT). Material-Methods: Thirty-nine patients with SSc (33 females) were included in the study. Twenty-four of the patients were classified as limited cutaneous SSc (lcSSc), while 15 patients were classified as diffuse cutaneous SSc (dcSSc). Hand-related physical characteristics were evaluated by using Modified Hand Mobility in Scleroderma Test (mHAMIS), modified Rodnan skin score (mRSS), grip and pinch strengths. Duruoz Hand Index, Disability of Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (DASH), Health Assessment Questionnaire (HAQ), and Scleroderma Health Assessment Questionnaire (SHAQ) were used as patient-reported measures. Performance-based hand functions were evaluated by using SHFT. Results: No significant differences were observed between lcSSc and dcSSc groups regarding performance-based, and patient reported hand functions (p>0.05).