Pandemi döneminde sağlık çalışanlarının COVID-19 korkusu ile yaşam kalitesi ve koruyucu uygulamaları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the fear of COVID-19 and the quality of life and protective practices of health care professionals during the pandemic period
  1. Tez No: 733804
  2. Yazar: ÇAĞLAR ÜLKER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DUYGU YENGİL TACİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Çalışmamızda; pandemi döneminde sağlık çalışanlarında COVID-19 korkusu, yaşam kalitesi ve koruyucu uygulamaları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 09.12.2021-01.02.2022 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapmakta olan 18 yaş ve üzeri doktor, hemşire, sağlık teknikeri, güvenlik, temizlik ve bilgi işlem personeli olmak üzere toplam 1015 sağlık çalışanı dahil edildi. Çalışmamız hakkında bilgi verildikten sonra çalışmaya katılmayı kabul edenlere sosyodemografik veri formu, COVID-19 enfeksiyonundan korunmaya yönelik bazı kategorik sorular içeren anket formu, Koronavirüs Korkusu Ölçeği, COVID-19'un Yaşam Kalitesine Etkisi Ölçeği yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Araştırma sırasında toplanan veriler, IBM SPSS V. 26.0 programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study; It was aimed to evaluate the relationship between fear of COVID-19, quality of life and protective practices in healthcare workers during the pandemic period. Materials and Methods: A total of 1015 healthcare professionals, including doctors, nurses, health technicians, security, cleaning and data processing personnel, aged 18 and over, working at Ankara Training and Research Hospital between 09.12.2021 and 01.02.2022 were included in the study. After being informed about our study, the sociodemographic data form, a questionnaire containing some categorical questions on protection from COVID-19 infection, the Coronavirus Fear Scale, the Impact of COVID-19 on Quality of Life Scale were applied to those who agreed to participate in the study by face-to-face interview method. The data collected during the research were evaluated with the IBM SPSS V. 26.0 program. A p value of