L-tiroksin'in in vitro osteoartrit modeli üzerine etkileri
Effects of L-thyroxine on in vitro model of osteoarthritis
- Tez No: 733805
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kas-İskelet Sistemi ve Rejeneratif Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Osteoartrit, artiküler kıkırdak kaybıyla karakterize olmasıyla bilinen engellilik nedenlerinden biridir. OA'nın patofizyolojisine bakıldığında, hasarlı kıkırdakta rejeneratif kapasitenin sınırlı olduğu görülmektedir. Bu nedenle yapılacak müdahale kritik önem arz etmektedir. Herhangi bir dokuda hücrelerin metabolik aktivitesinde ana rol oynayan ana hormonlardan biri olan tiroid hormonları, rejeneratif tıpta büyük bir odak noktası olabilir. Tiroid hormonlarının kemik, kas ve eklem kıkırdağının anahtar regülatörü olarak birçok araştırmada ortaya çıkmıştır. Kondrositlerin ardışık kıkırdak dejenerasyonu ile terminal farklılaşmasını önlemek için, kıkırdak hücresinin lokal T3 mevcudiyetinin hücre içi deiyodinaz sistemi tarafından tam olarak düzenlenmesine bağlıdır. T3 hormonu OA patogenezinde önemli bir role sahip olabilir. Çalışmamızda L-Tiroksinin bütün bu rejeneratif etkilerine dayanarak osteoartritik insan kondrosit kültürü olarak stimüle edilmiş osteoartritik ortamda LTiroksin hormonunun kondrojenez yeteneği sorgulandı. İlk aşamasında OA hastalığı nedeniyle Total Diz Protezi ameliyatı olan hastaların, bu ameliyat sonucunda oluşan atık dokusu kullanıldı. Atık kıkırdaktan primer hücre kültürü elde edildi. Ana kontrol grubunda, kültüre hiçbir şey eklemeden normal bir şekilde bırakıldı. Negatif kontrol grubunda, yanıt beklenmeyecek olan hanks dengeli tuz çözeltisi karışımındaki oranı %10'u olacak şekilde eklendi. Deney grubunda ise L-Tiroksin, T4 12.5ng/ml, 25 ng/mL, 50ng/ml, 100ng/ml olarak 4 farklı grupta hücrelere eklendi. Sonuç olarak; 3 farklı plakla çalışılan her gruptaki kondrosit sayıları Toplam alt bölümün ortalama puanları sırasıyla kontrol grubu için 9.33 ± 1.15, HBBS grubu için 12.66 ± 1.52, 12.5 ng/ml grubu için 5 ± 2. 25 ng/ml grubu için 4.33 ± 1.52, 50 ng/ml grubu için 6.66 ± 0.57 ve 100 ng/ml grubu için 8.66 ± 1.15 olarak bulunmuştur. Kontrol grubu ile HBBS grubu (p:0.039), 12.5 ng/ml grubu (p: 0.031), 25 ng/ml grubu (p:0.011) ve 50 ng/ml grubu (p: 0.039) arasında anlamlı sonuçlar görülmüştür. Sonuç olarak L-Tiroksinin OA'lı hücre kültürüne anlamlı etkileri gözlendi.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis is one of the well-known causes of disability, characterized by loss of articular cartilage. Considering the pathophysiology of OA, it is seen that the regenerative capacity of damaged cartilage is limited. Therefore, the intervention to be made is of critical importance. Thyroid hormones, one of the main hormones that play a major role in the metabolic activity of cells in any tissue, can be a major focus in regenerative medicine. Thyroid hormones have emerged in many studies as a key regulator of bone, muscle and articular cartilage. To prevent terminal differentiation of chondrocytes by sequential cartilage degeneration, it depends on the precise regulation of the local T3 availability of the cartilage cell by the intracellular deiodinase system. In our study, based on all these regenerative effects of L-Thyroxine, the chondrogenesis ability of L-Thyroxine hormone was questioned in an osteoarthritic environment simulated as an osteoarthritic human chondrocyte culture. Waste tissue from patients who had Total Knee Replacement surgery due to osteoarthritis in the first stage was used as a result of this surgery. Primary cell culture was obtained from waste cartilage. In the main control group, it was left normal without adding anything to the culture. In the negative control group, 10% of Hanks' balanced salt solution was added to the mixture, where no response would be expected. In the experimental group, L-Thyroxine, was added to the cells in 4 different groups as 12.5ng/ml, 25 ng/mL, 50ng/mL, and 100ng/ml. As a result; Chondrocyte counts in each group studied with 3 different plates The mean scores of the total subdivision were 9.33 ± 1.15 for the control group, 12.66 ± 1.52 for the HBBS group, and 5 ± 2.25 ng for the 12.5 ng/ml group, respectively. It was found to be 4.33 ± 1.52 for the /ml group, 6.66 ± 0.57 for the 50 ng/ml group and 8.66 ± 1.15 for the 100 ng/ml group. Significant results were seen between the control group and the HBBS group (p:0.039), the 12.5 ng/ml group (p: 0.031), the 25 ng/ml group (p:0.011) and the 50 ng/ml group (p: 0.039). Significant effects of Lthyroxine on osteoarthritis cell culture were observed