Veri gazeteciliğinin Türkiye'deki mevcut durumu: Uluslararası platformlarla karşılaştırma
Current state of data journalism in Turkey: Comparison with international platforms
- Tez No: 733813
 - Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GERAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yeni medya ve iletişim teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler, geleneksel habercilik uygulamalarının teknolojiye eklemlenmesine neden olmuştur. Bunun sonucunda yeni bir habercilik anlayışı ortaya çıkmış ve teknoloji dolayımlı gazetecilik pratikleri önem kazanmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır. İnternette dolaşımda bulunan veri miktarındaki artış, gazetecilik pratiklerinin dönüşümü açısından önem taşıyan gelişmelerden biridir. Bu verilerin haberlerde verimli şekilde kullanılabilmesi için ham veri yığınlarının anlaşılır hale getirilmesi gerekmektedir. Veri gazeteciliği olarak ifade edilen gazetecilik pratiği; veri madenciliği, veri görselleştirme gibi teknik becerilerin haber üretim sürecinde kullanılmasıyla ortaya çıkan bir habercilik türüdür. Gerçekleştirilen tez çalışmasında, Türkiye'de henüz gelişim aşamasında olan bu alanın mevcut durumunu betimlemek amacıyla ulusal ve uluslararası platformlar karşılaştırılmış; veri gazeteciliğinin Türkiye'deki mevcut durumu, büyük veri kullanımının habercilik pratiklerindeki önemi ve uluslararası alandaki çalışmalar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in new media and communication technologies have caused traditional journalism practices to be integrated into technology. Therefore, a new understanding of journalism emerged and technology-mediated journalism practices began to gain importance and spread. The increase in the amount of circulating data on the Internet is one of the important developments in the transformation of journalism practices. In order to be used these data efficiently in news, the raw data stacks should be made understandable. Journalism practice expressed as data journalism is a type of journalism that emerged by using technical skills such as data mining and data visualization in the news production process. In this thesis, in order to explain this field which is still under development in Turkey, national and international platforms are compared; the current state of data journalism in Turkey, the importance of big data usage in news practices and studies in international area are analyzed.