Romatoid artritli hastalarda 'Methotrexate intolerance and severity assesment in adults (MISA)' anketinin Türkçe versiyon çalışması
Turkish version study of the 'Methotrexate intolerance and severity assessment in adults (MISA)' questionnaire in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 733812
  2. Yazar: HALUK CİNAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SOLMAZ AKGÖL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş-Amaç: Metotreksat (Mtx) uzun yıllardır Romatoid Artrit (RA) tedavisinde kullanılmaktadır. Etkili ve güvenli olmasına rağmen ilaca bağlı intolerans sıklıkla görülmektedir. Mtx'e bağlı intoleransı daha iyi tanımlamak için RA'lı hastalarda 'Methotrexate Intolerance and Severity Assesment in Adults' (MISA) anketi geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı MISA anketinin Türkçe versiyonunun oluşturulması, geçerlilik, güvenilirlilik ve psikometrik özelliklerinin incelenmesidir. Gereç-Yöntem: Çalışmaya 18 yaş üstü en az 3 aydır Mtx kullanan 130 RA hastası alındı. MISA'nın Türkçe versiyonu kültürlerarası adaptasyon için önerilen kılavuzlar izlenerek geliştirildi. Testin geçerliliği Cronbach alfa uyumu ile değerlendirildi. Test-tekrar test güvenilirliliği %95 güven aralığında 2 yönlü rastgele etkili sınıf-içi korelasyon katsayısı ile (ICC) test edildi. Hekime göre intolerans altın standart kabul edildi. Hekime göre intolerans ve MISA anketine göre intolerans arasındaki uyum Kappa analizi ile yapıldı. MISA anketinden elde edilen sonuçlar ile diğer klinik ve laboratuvar ölçümleri arasındaki ilişki veriler normal dağılım gösterenlerde Pearson korelasyon katsayısı, göstermeyenlerde Spearman korelasyon katsayısı kullanılarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Methotrexate (Mtx) has been used for many years in the treatment of Rheumatoid Arthritis (RA). Although it is effective and safe, drug-induced intolerance is common. The 'Methotrexate Intolerance and Severity Assesment in Adults' (MISA) questionnaire was developed in patients with RA to better define Mtx-related intolerance. The aim of this study is to translate and validate MISA questionnaire in to the Turkish language Design: A total 130 RA patients who used Mtx for at least 3 months were included in the study. The Turkish version of the MISA was developed following the recommended guidelines for cross-cultural adaptation. The validity of the test was evaluated with Cronbach alpha agreement. Test-retest reliability was tested with a 2-way random effect intra-class correlation coefficient (ICC). According to the physician intolerance was accepted as the gold standard. The agreement between intolerance according to the physician and intolerance according to the MISA questionnaire was analyzed by Kappa agreement test. The relationship between the results obtained from the MISA questionnaire and other clinical and laboratory measurements was analyzed using the Pearson correlation coefficient in those with normal distribution, and the Spearman correlation coefficient in those who did not.