Study of the level of polyamine oxidase enzyme and some biochemical variables in patients with renal failure
Böbrek yetmezliği olan hastalarda poliamin oksidaz enzimi ve bazı biyokimyasal değişkenlerin düzeyi çalışması
- Tez No: 733820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, PROF. DR. ENTEDHAR RİFAAT SARHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kronik böbrek hastalığı (KBH), böbrek fonksiyonunun ilerleyici kaybını tanımlar. Dünya çapında tahminen 200 milyon kişi ile önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmada poliamin oksidaz (POA), paratiroid hormonu (PTH), kan üre, serum kreatinin, kalsiyum ve fosfor düzeyleri kronik böbrek yetmezliği (KBY) olan hastalarda biyokimyasal belirteç olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın örneklemini, (22-76) yaşındaki 60 hasta (28 erkek ve 63 kadın) ve (22-76) yaşındaki 40 görünüşte sağlıklı birey (20 erkek ve 20 kadın) oluşturmuştur. Bu çalışmanın sonuçları, kontrol grubuna kıyasla CRF'li hastalarda serum POA düzeylerinin önemli ölçüde arttığını göstermektedir. Serum kalsiyum düzeyi HD öncesi normal kontrollere göre önemli ölçüde azaldı ve HD sonrası HD öncesine göre daha fazla arttı. Kan üre ve serum kreatinin seviyeleri, kontrol grubuna kıyasla CRF'li hastalarda anlamlı olarak arttı. Sonuçlarımız, yükselmiş serum POA düzeylerinin, CKD gelişimi için bağımsız bir öngörücü belirteç olarak kabul edilebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, KBH hastalarında POA gen ekspresyonunun rolünü ve potansiyel farmakolojik müdahaleyi aydınlatmak için daha ileri çalışmalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease (CKD) describes the progressive loss of kidney function. It is a major public health problem, with an estimated 200 million individuals worldwide. In this study, polyamine oxidase (POA), parathyroid hormone (PTH), blood urea, serum creatinine, calcium, and phosphorous levels are evaluated as a biochemical marker for patients with chronic renal failure (CRF). The samples for this study consisted of 60 patients (28 males and 63 females) aged (22-76) years, and 40 apparently healthy individuals (20 males and 20 females) aged (22-76) years. The results of this study indicate that serum POA levels are significantly increased in patients with CRF compared to the control group. Serum calcium level decreased significantly before HD compared to normal controls and increased more after HD compared to before HD. Blood urea and serum creatinine were significantly increased in their levels in patients with CRF compared to those in the control group. Our results indicate that elevated serum POA levels can be considered as an independent predictive marker for the development of CKD. However, further studies are recommended to elucidate the role of POA gene expression in CKD patients and potential pharmacological intervention.