The study of some biochemical and immunological parameters in Iraq patients with type 2 diabetes acromegaly
Irak'ta tip 2 diyabetli akromegali hastalarında bazı biyokimyasal ve immünolojik parametrelerin incelenmesi
- Tez No: 733819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ WAFAA RAJİ MOHAMMED JODA ALFATLAWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Akromegali, yüksek kan IGF-1 seviyeleri ve aşırı GH üretimi ile karakterize nadir bir durumdur. Mevcut çalışma, tip 2 diyabetli akromegali hastalarında GH ve IGF-1'in durumunu değerlendirmek ve serum büyüme hormonu seviyeleri, IGF-1 seviyeleri ve insülin direnci arasındaki ilişkiyi araştırmak için tasarlanmıştır. Çalışmaya üç gruptan (A 40 sağlıklı kontrol, T2DM'si olmayan B 40 akromegali hastaları ve T2DM'li C 40 akromegali hastaları) 120 hastası dahil edildi. Örnekler Kasım 2021'den itibaren Mart 2022'ye kadar toplandı. Irak'taki endokrin hastalıkları ile ilgilenen en büyük ihtisas merkezlerinden biri olan Ulusal Diyabet Merkezi'nde yaş, cinsiyet, VKİ ve süre gibi demografik bilgiler alındı. Kan dolaşımındaki GH ve IGF-1 seviyelerini değerlendirmek için kemilüminesans kullanıldı. Kandaki TNF ve insülin seviyelerini belirlemek için bir ELISA kullanıldı. Bu çalışmanın sonuçları, kontrol ve T2DM A ile B hastası olmayan hastalar arasında GH, IGF-1 açısından oldukça önemli bir fark gösterdi. Hasta gruplarında A'ya karşı C ve B'ye karşı C'deki artışta oldukça anlamlı fark varken, İNSÜLİN, FBS'de A ve B arasında anlamlı olmayan bir fark vardı. Biyokimyasal parametreler C-RP, Ürik asit, VAR. Hastalar ve kontroller arasında TNF, TC, TG, HDL, LDL ve VLDL açısından anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Acromegaly is a rare condition characterized by elevated levels of IGF-1 in the blood and excessive GH production. The current study was designed to assess the status of GH and IGF-1 among acromegaly patients with type 2 diabetes and to investigate the association between serum growth hormone levels, IGF-1 levels and insulin resistance. The study included 120 patients, and this study consisted of three groups (A 40 healthy controls, B 40 acromegaly patients without T2DM, and C 40 acromegaly patients with T2DM). These samples were collected during the period from November 2021 to March 2022, at the National Diabetes Center, which is one of the largest specialized centers in Iraq that deals with endocrine diseases, Samples were taken, including demographic information such as age, gender, BMI, and duration. Chemiluminescence was used to assess GH and IGF-1 levels in the bloodstream. An ELISA was used to determine the levels of TNF and insulin in the blood. The results of this study showed there was a highly significant difference between control and patients without T2DM A vs B in GH, IGF-1. In patient's groups increase in A vs C and B vs C in highly significant difference, while between A vs B there was non-significant difference in INSULIN, FBS. The biochemical parameters C-RP, Uric acid, GOT. TNF, TC, TG, HDL, LDL and VLDL there was not a significant difference between patients and the controls.