Cardiac marker and heart disease risk in type 2 diabetes patients
Tip 2 diyabet hastalarında kardiyak belirteç ve kalp hastalığı riski
  1. Tez No: 733829
  2. Yazar: AHMED ABDULSATTAR ALI ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. SAMER ABDULHASAN MUHI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
T2D, zayıf lipid ve lipoprotein metabolizması ile ilişkilendirilmiştir ve kardiyovasküler hastalık için tanınan bir risk faktörüdür. Tip 2 diyabetli hastalarda miyokard gerginliği ve klinik risk faktörleri için NT-proBNP ve çözünür interlökin 1 reseptör benzeri 1 göstergeleri incelenecektir. Irak'ın ALYARMOUK eğitim hastanesi, Ulusal diyabet merkezi ve İhtisas endokrinoloji ve diyabet merkezi 70 katılımcı sağladı. Altmış kişi tip 2 diyabet hastasıydı ve otuz kişi sağlıklıydı. Her deneğin kanı alındı ve serum örnekleri, bir ELISA Test Kiti kullanılarak NT-proBNP, sST2 ve lipid profili için test edildi. HbA1c de test edildi. Diyabet hastaları, kontrol gruplarına göre (793.01 156.91) 2041.12 114.65 NT-pro düzeyine sahipti. Ayrıca, tip 2 diyabetli bireylerin sSt2 seviyeleri daha yüksekti (10.79 0.73'e karşı 5.01 0.74). Ayrıca tip 2 diyabetli bireylerin HbA1c değerleri (8.110.19) sağlıklı insanlara (5.420.06) göre daha yüksekti. kolesterol, trigliseritler, LDL ve HDL okumaları hastalar ve kontroller arasında farklılık göstermedi. VLDL okumaları hastalar ve kontroller arasında daha büyük bir fark gösterdi.
Özet (Çeviri)
T2D has been related to poor lipid and lipoprotein metabolism and is a recognized risk factor for cardiovascular disease. NT-proBNP and soluble interleukin 1 receptor-like 1 indicators for myocardial strain and clinical risk factors in patients with type 2 diabetes are to be studied. Iraq's ALYARMOUK teaching hospital, National diabetes center and Specialized endocrinology and diabetes center provided 70 participants. Sixty people had type 2 diabetes and thirty were healthy. Each subject's blood was drawn, and serum samples were tested for NT-proBNP, sST2, and lipid profile using an ELISA Test Kit. HbA1c was also tested. Diabetes patients had 2041.12 114.65 NT-pro levels compared to control groups (793.01 156.91). Also, individuals with type 2 diabetes had higher sSt2 levels (10.79 0.73 vs. 5.01 0.74). Also, individuals with type 2 diabetes had higher HbA1c values (8.110.19) than healthy people (5.420.06). cholesterol, triglycerides, LDL, and HDL readings did not differ between patients and controls. While VLDL readings showed a greater difference between patients and controls.