Lomber disk hernili hastalarda multifidus kas aktivasyonunun ultrason ile değerlendirilmesi, klinik ve manyetik rezonans bulgularıyla korelasyonu
Evaluation of activation of multifidus muscle in patients with lumbar disck herniation and correlation with clinical findings and magnetic resonance i̇maging
  1. Tez No: 733857
  2. Yazar: SÜMEYE GÜVEN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA SOY BUĞDAYCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız; Kronik bel ağrılı, lomber disk hernisi tanısı almış hastalarda herni seviyesindeki lomber multifidus (LM) kas aktivasyonunu ultrason görüntüleme (USG) ile saptamak, hastanın klinik bulgularıyla ve Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) de saptanan değişikliklerle ilişkisini göstermektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma kesitsel olarak planlandı. İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İstanbul Çam ve Sakura Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniğine 01.02.2020-01.01.2021 tarihleri arasında başvurmuş, 20-45 yaşında Lomber Disk Hernisi (LDH) tanısı almış, son üç ayda çekilmiş MRG'si olan hastalar dahil edildi. Kronik bel ağrılı hastaların LDH olan seviyeleri hasta grubu, LDH olmayan seviyeleri kontrol grubu olarak değerlendirildi. Hastalardan önce anamnez alındı. Hastalar tarafından Visüel ağrı skoru (VAS), İstanbul Bel Ağrısı Ölçeği (İBAÖ) ve nöropatik ağrı için LANSS (Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Sign) formu dolduruldu, sonrasında fizik muayene yapıldı. USG ile yüzüstü pozisyonda istirahatte ve submaksimal kasılma sırasında LM kas kalınlık ölçümleri yapıldı. MRG ölçümleri ise sistem üzerinden aynı kişi tarafından yapıldı. Grup içi ve gruplar arası veriler karşılaştırıldı. Bulgular: Kronik bel ağrı (KBA)'lı, LDH seviyesi L3-L4 olan hastalarda, kontrol grubuna göre sağ L3-L4 LM kas aktivasyonu anlamlı olarak azaldığı bulundu (p=0,35
Özet (Çeviri)
Purpose: Our aim in this study to detect lumbar multifidus (LM) muscle activation at the level of herniation in patients with chronic low back pain by ultrasound imaging (USG), to correlate this with the patient's clinical findings and to show its relationship with the changes detected in Magnetic Resonance Imaging (MRI). Materials and Methods: The study was planned as cross-sectional. The patients were included that came to the outpatient clinic of Istanbul Physical Therapy and Rehabilitation Training and Research Hospital and Istanbul Cam and Sakura Training and Research Hospital between 01.02.2020-01.01.2021, was diagnosed with Lumbar Disc Hernia (LDH) at the age of 20-45, and had MRI taken in the last three months. LDH levels of patients with chronic low back pain were evaluated as the patient group and non-LDH levels were evaluated as the control group. First history of patients taken. Visual Pain Score (VPS), İstanbul Low Back Pain Scale (ILBPS) and LANSS (Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Sign) forms were filled in by the patients. After that a physical examination was performed. LM muscle thickness was measured at rest and during submaximal contraction in the prone position with USG. MRI measurements were made by the same person on the system. Intragroup and intergroup data were compared. Results: In patients with chronic low back pain (CLBP) and LDH level L3-L4, right L3-L4 LM muscle activation was found to be significantly reduced compared to the control group (p=0.35