Sigara kullanımı ile menopoz yaşı ve semptomları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between smoking and the age along with the symptoms of menopause
- Tez No: 733858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ŞENGEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Menopoz dönemi, kadın yaşamında bedensel ve ruhsal değişiklere sebep olan fizyolojik bir durum olmakla beraber, menopoz öncesi ve sonrasında meydana gelen sorunlar, menopoz kuşağı kadınlarının ciddi sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Bugün birçok hastalığın sebebi olarak gösterilen sigara, menopoz döneminde de etkin rol oynamaktadır. Menopoz yaşının değişmediği ve son yüzyılda insan ömrünün dramatik bir biçimde arttığını düşünürsek, kadın hayatının büyük kısmını postmenopozal evrede geçireceği açıktır. Bu sebepten dolayı menopoz dönemini iyi bilmek ve sorunlarıyla başa çıkmak hedeflerimizden biri olmalıdır. Çalışmamızda sigara kullanımı ile menopoz yaşı ve semptomları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve bu konudaki çalışma boşluğunun doldurularak ileride yapılacak çalışmalara ışık tutulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine 25.02.2022-20.03.2022 tarihleri arasında herhangi bir nedenle başvuran ve dâhil edilme kriterlerini karşılayan, her bir grupta 140 kişi olmak üzere toplam 280 kişi çalışmamıza katılmıştır. Gönüllülere yaş, boy ve kilo değerleri, eğitim-gelir düzeyi, çalışma durumu, medeni durumu vb. sosyo-demografik özelliklerini, kronik hastalıklarını ve kullandığı ilaçları, sigara ve alkol kullanım durumunu, sigara paket/yıl miktarını, egzersiz yapma, çay ya da kahve tüketim sıklığı ile menopoz ve jinekolojik bilgilerini içeren sorulardan oluşan anket formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) ve Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) katılımcılara yüz yüze görüşme esnasında uygulandı. Verilerin analizi için SPSS istatistik programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Although the menopause period is a physiological condition that causes physical and mental changes in women's life, the problems that occur before and after menopause are among the serious health problems of menopausal women. Today, smoking which is known as the causal agent of many diseases also plays an active role in the period of menopause. Considering that the age of onset of menopause has not changed and human lifespan has increased dramatically in the last century, it is clear that a woman will spend most of her life in the postmenopausal phase. For this reason, knowing the menopause period very well and dealing with its problems should be one of our goals. In our study, it was aimed to evaluate the relationship between smoking and the age along with the symptoms of menopause, to fill the gap in this particular subject and to shed light on future studies. Materials and Methods: A total of 280 people, 140 people in each group, who applied to Ankara Atatürk Sanatoryum Training and Research Hospital, Family Medicine outpatient clinics for any reason between 25.02.2022 and 20.03.2022 and met the inclusion criteria, participated in our study. A questionnaire consisting of questions about age, height and weight values, education-income, employment, marital status and similar socio-demographic characteristics, chronic diseases, drug history, smoking and alcohol status, cigarette pack/year amount, exercise, tea or coffee consumption frequency, menopause and gynecological information were given to the volunteers and The Fagerström Test for Nicotine Dependence (FTND) and Menopause Rating Scale (MRS) were applied to the participants during face-to-face interview. SPSS statistical program was used for the analysis of the data.