Demir eksikliği anemisi olan çocuklarda trombin jenerasyon testi ile trombin üretiminin ölçülmesi
Measuring thrombin production with the thrombin generation test in children with iron deficiency anemia
  1. Tez No: 733869
  2. Yazar: UMUR ÖZDÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP CANAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Demir eksikliği anemisi (DEA) çocukluk çağında en sık karşılaşılan anemi türüdür. DEA'da hiperkoagülobiliteye artan eğilimin nedeni olarak daha çok trombosit sayı ve aktivitesindeki değişiklikler üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada DEA'lı çocuk hastalarda trombositten fakir plazmada trombin jenerasyon testi ile trombin düzeyi ölçümü yapılarak koagülasyon sistemdeki değişikliklerin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya, 72 DEA tanılı çocuk ile ile 60 sağlıklı çocuk dahil edildi. Tüm katılımcılardan kan sayımı, hemostaz testleri ve trombin jenereasyon testi çalışıldı. Hasta ve kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet dağılımı ve hemostaz parametreleri açısından farklılık bulunmadı (p>0,05). Hasta grubunun tedavi sonrası 1 ay hemoglobin (Hb), transferrin satürasyonu, ferritin düzeyi tedavi öncesi değerlerden yüksek, kontrol grubundan düşüktü (P0,05). Bir aylık tedavi ile 65 hastanın Hb düzeyi normale dönerken, 7 hastanın Hb düzeyi düşük kaldı. Her iki grubun da tedavi öncesine göre tedavi sonrası 1. ay duraklama zamanı ve pik zamanının anlamlı şekilde uzadığı, pik yükseklik ve ETP'nin azaldığı gösterildi. Sonuç olarak; DEA'lı çocuk hastalarda TGA testinde hiperkoagülobiliteye yönünde değişiklikler oluşmaktadır. Bu değişiklikler geri dönüşümlü olup tüm hastalarda 1 aylık oral demir tedavisinden sonra sağlıklı çocuklar ile benzer değerlere dönmektedir. Bu sonuçlar DEA' lı çocuklarda trombosit etkisi dışlandıktan sonra da hiperkoagülabiliteye eğilimin olduğunu, koagülasyon faktörlerinin hiperkoagülobilte gelişiminde rol oynadığını düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Iron deficiency anemia (IDA) is the most common type of anemia encountered in childhood. The debate about tendency to hypercoagulation in IDA has focused on the changes in thrombocyt count and activity. The aim of the current study is to measure thrombin level by thrombin generation test, using platelet-poor plasma in order to ignore the effects of thrombocytes, thus evaluate the changes in the coagulation cascade in children with IDA. The study included 72 children with IDA and 60 healthy children. Complete blood count, hemostasis and thrombin generation tests were analyzed from all participants. There was no significant difference between groups in terms of age, gender and hemostasis parameters (p>0,05).