Erişkin akut lösemi hastalarında allojeneik hematopoietik kök hücre nakli sonrası takipte ölçülebilir kalıntı hastalık ve kimerizm takibinin nüksü öngörmede etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of chimerism and flow-cytometric monitoring of measurable residual disease after allogeneic hematopoietic stem cell transplantation in prediction relapse in adult acute leukemia patients
  1. Tez No: 733868
  2. Yazar: SİNEM BAŞAK TAN ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ KOÇAK TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Allojeneik hematopoietik kök hücre nakli (AHKHN) akut lösemi hastaları için küratif bir tedavi seçeneğidir. Ancak nakil sonrası nüks gelişmesi tedavi başarısızlığının en önemli nedenidir. Nakilden sonra kimerizmi düzeylerinin ve ölçülebilir kalıntı hastalık (ÖKH) izleminin nüks tespiti için yararlı yöntemler oldğuna ilişkin kanıtlar artmaktadır. Ancak bu iki yaklaşımdan hangisinin en iyi bilgilendirmeyi sağladığı belirsizliğini korumaktdır. Çalışmamızda akut miyeloid lösemi (AML) ve akut lenfoblastik lösemi (ALL) hastalarının nakil sonrası süreçte kimerizm ve ile ÖKH değerlendirilme sonuçlarının nüksü öngörmedeki etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Kemik İliği Nakil Ünitesi'nde 2010-2021 yılları arasında akut lösemi nedeniyle AHKHN yapılmış, 28.gün kontrolünde morfolojik tam yanıt izlenen olan hastalar (n=264) retrospektif olarak araştırmaya alınmıştır. AHKHN sonrası 28. gün, 2., 3., 6. ve 12. aylardaki STR-PCR ile değerlendirilen ayrışmamış ve T-hücre kimerizm yüzdeleri, AHKHN sonrası 28. gün, 3. ve 12. aylardaki multiparametrik akım sitometri (MFC) ve gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-qPCR) ile değerlendirilen ÖKH sonuçları değerlendirilmiştir. Bulgular: Nüks gelişen ve gelişmeyen AML hastaları kıyaslandığında nüks gelişen hastalarda 3.
Özet (Çeviri)
Objective: Allogeneic hematopoietic stem cell transplantation (AHSCT) is a curative treatment option for patients with acute leukemia. However, relapse of underlying disease after transplantation is still the most important cause of treatment failure. Both donor chimerism and measurable residual disease (MRD) monitoring are useful techniques for post-transplant relapse detection. However, it remains unclear which of these two techniques provides the best information. In our study, it was aimed to compare the effects of post-transplant chimerism and MRD monitoring in predicting relapse of acute myeloid leukemia (AML) and acute lymphoblastic leukemia (ALL) patients. Materials and Methods: Patients (n=264) who underwent AHSCT due to acute leukemia in Ankara University Faculty of Medicine, Department of Hematology, Bone Marrow Transplantation Unit between 2010-2021 and who had a morphological complete response at the 28th day follow-up were included in the study. Chimerism analysis by STR-PCR at day 28 and 2nd, 3rd, 6th,12th month and MRD analysis by either MFC or RT-qPCR at day 28 day and 3rd, 12th month of post transplantation period was evaluated.