Tıbbi görüntüleme cihazları kullanılan yerlerde iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety where medical imaging devices are used
- Tez No: 733874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYRUL CANBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Radiology and Nuclear Medicine, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tıbbi görüntüleme cihazlarının birçok hastalığın tespit edilmesi amacıyla kullanıl-ması ile beraber şüphesiz erken tanı sayesinde birçok tedaviye zamanında başlanıl-ması ve dolayısıyla da milyonlarca insanın hayatının doğrudan kurtulması şüphesiz bu cihazların sağlık alanında çok büyük bir öneme sahip olmalarını sağlamıştır. Fakat bu cihazların ortama verdiği radyasyon, ultra ses gibi bazı insan sağlığını tehdit eden fiziksel nicelikler öncelikle cihazları kullanan personelleri, sonrasında da tedavi uygulanan kişilerin hayatını riske sokmaları da oldukça düşündürücüdür. Doğru güvenlik önlemleri kullanılmadığı sürece bu tedavi süreçleri daha büyük problemlere yol açabilecektir. Bu kadar büyük bir öneme sahip olan bu konu, litera-türdeki eksikliği sebebiyle de tartışmaya açıktır. Bu çalışmada, yapay radyasyon-lardan olan tıbbi görüntüleme cihazları için risk analizi incelenmiştir. Tıbbı görün-tüleme cihazları olarak bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme ve ultrasonografi için risk analizleri elde edilmiştir. Her bir cihaz için FMEA (Failu-re Mode and Effects Analysis), Fine Kinney ve L tipi matris risk analiz yöntemleri kullanılmıştır ve elde edilen analiz yöntemlerinden çıkan sonuçlar karşılaştırılmış-tır. Bu karşılaştırma sonucunda Fine Kinney yönteminin L matris ve FMEA yönte-mine göre daha detaylı sonuçlar verdiği belirlenmiştir. Daha hızlı bir şekilde Fine Kinney risk analizi ile aynı sonuçların çıktığı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of medical imaging devices for the detection of many diseases, and the ti-mely initiation of many treatments thanks to early diagnosis, and thus the direct saving of millions of people's lives, has undoubtedly made these devices of great importance in the field of health. However, it is very thought-provoking that some physical quantities that threaten human health, such as the radiation and ultrasound emitted by these devices, put the lives of the personnel who use the devices at risk, and then the lives of the people who are treated. Unless the right safety precautions are used, these treatment processes can lead to bigger problems. This issue, which has such a great importance, is open to discussion due to its lack in the literature. In this study, risk analysis for medical imaging devices from artificial radiations was investigated. Risk analyzes were obtained for computed tomography, magnetic res-onance imaging and ultrasonography as medical imaging devices. FMEA (Fail-ure Mode and Effects Analysis), Fine Kinney and L matrix risk analysis methods were used for each device and the results obtained from the analysis methods were compared. As a result of this comparison, it was determined that Fine Kinney method gave more detailed results than L matris and FMEA methods. It has been obtained that the same results are obtained with the Fine Kinney risk analysis more quickly.