Okul yöneticilerinin liderlik tarzları, okul iklimi ve öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi: Zonguldak ili örneği
Investigation of school administrators' leadership styles school climate and teachers' burnout levels: The case of Zonguldak province
- Tez No: 733876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİTHAN DEMİRDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı Zonguldak ilinde görev yapan okul yöneticilerinin liderlik tarzlarının görev yaptıkları okul iklimine ve birlikte çalıştıkları öğretmenlerin tükenmişlik düzeyine etkisini ortaya konulmasını sağlamaktır. Yapılan araştırmada nicel araştırma yönetmlerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Zonguldak iline bağlı Çaycuma, Gökçebey ve Devrek ilçelerinde 2021-2022 eğitim öğretim yılında görev yapan okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinden rastgele seçilen 478 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında kişisel bilgi formu, liderlik tarzı davranış ölçeği, okul iklimi ve desteği ölçeği, tükenmişlik düzeyi ölçeği kullanılmıştır. Analiz yapılırken veriler SPSS 20,0 (Statistical Package for Social Sciences) programı ile tahlil edilmiştir. Araştırmada öğretmenlerin okul yöneticilerinin liderlik tarzlarından etkilendikleri tespit edilmiştir. Yöneticilerin liderlik tarzlarının, okul ikliminin belirlenmesinde etkisinin olduğu görülmüştür. Görev yapılan okuldaki genel iklimin, okul yöneticilerinin etkisine göre oluştuğu, ayrıca öğretmenlerin tükenmişlik duygusuna kapılmasında okul yöneticilerinin de etkisinin olduğu belirlenmiştir. Okul yöneticilerinin yönetim tarzı ve liderlik konularında Milli Eğitim Bakanlığının çalışma yapması gerektiği bu konunun önemli bir durum ortaya çıkardığı başat öneriler olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the effect of the leadership styles of school administrators working in Zonguldak on the school climate they work and the burnout level of the teachers they work with. The general survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The study group of the research consists of 478 randomly selected teachers at pre-school, primary, secondary and high school levels who work in Çaycuma, Gökçebey and Devrek districts of Zonguldak province in the 2021-2022 academic year. Personal information form, leadership style behavior scale, school climate and support scale, and burnout level scale were used to collect research data. While performing the analysis, the data were analyzed with the SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences) program. In the study, it was determined that teachers were affected by the leadership styles of school administrators. It has been observed that the leadership styles of the administrators have a great impact on the school climate and that the main determinant of the climate is school administrators. It has been determined that the general climate in the school where they work is formed according to the influence of the school administrators, and that the school administrators also have an effect on the teachers' feeling of burnout.