İlköğretim okul müdürlerinin öğretmenler tarafından algılanan öğretimsel liderlik rolleri ile iletişim tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between the perceived educational leadership roles of primary and secondary school principals by teachers and their way of communication
- Tez No: 209016
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Etkili okula ulaşmada ilk adım etkili ve yeterli yöneticiye bağlıdır. Etkili okulların öğrenci başarısı üzerinde etkili olması ve güçlü öğretimsel liderler tarafından yönetiliyor olması öğretimsel liderlik araştırmalarına hız kazandırmıştır. Öğretimsel lider olarak okul müdürleri olumlu bir okul iklimi kurarak etkin öğrenmenin temelini oluşturmalıdır. Okul müdürleri okulun varlık nedeninin öğrencinin başarılı bir şekilde yetişmesini sağlamak olduğunu unutmamalıdır. İletişim yöneticilerin sürekli iç içe olduğu bir süreçtir. Eğitimde başarıya ulaşmanın temel yollarından birisi kurum içerisinde olumlu bir iletişim ortamı sağlamaktır. Özellikle yönetici ve öğretmenler arasında kurulan olumlu iletişim eğitimde verimliliği etkilemektedir. Okul müdürlerinin asıl işi öğretim liderliği olmalı ve başarıya ulaşmak için öğretim liderliği görevini gerçekleştirirken öğretmenlerle güçlü bir iletişim kurmalıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda okul müdürlerinin okulda başarının anahtarı olduğu görülmekte olup; öğretimsel liderlik rollerini gerçekleştirme düzeyleri ile eğitim kadrosuyla kurduğu iletişim tarzlarına ilişkin öğretmen algıları ve beklentileri önem kazanmaktadır. Bu araştırmanın amacı; İstanbul ili Kartal ilçesinde görev yapan resmi ilköğretim okulu müdürlerinin öğretmenler tarafından algılanan öğretimsel liderlik rolleri ile iletişim tarzları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. İstanbul ili Kartal ilçesi resmi ilköğretim okullarında 2006?2007 öğretim yılında görev yapan öğretmenler araştırmanın kapsamını oluşturmaktadır. Araştırmada tesadüfi örnekleme yoluyla belirlenmiş 24 ilköğretim okulunda görev yapan toplam 435 öğretmene anket uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Öğretimsel Liderlik Ölçeği (Şişman, 2004), İletişim Becerileri Anketi (Özer, 2002) ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Toplanan verilerin çözümlenmesinde SPSS paket programından yararlanılmıştır. Sonuçlar istatistiksel yöntemler olan bağımsız grup t-testi, tek yönlü Anova testi, non-parametrik Kruskal Wallis-H testi, Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi kullanılarak yorumlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır: İlköğretim okulu müdürlerinin öğretmenler tarafından algılanan öğretimsel liderlik rollerinden; Okulun Amaçlarının Belirlenmesi ve Paylaşılması rollerine çoğu zaman, Eğitim Programı ve Öğretim Sürecinin Yönetimi rollerine ara sıra, Öğretim Süreci ve Öğrencilerinin Değerlendirilmesi ve Geliştirilmesi rollerine ara sıra, Öğretmenlerin Desteklenmesi ve Geliştirilmesi rollerine ara sıra ve Düzenli Öğrenme-Öğretme Çevresinin ve İkliminin Oluşturulması rollerine ara sıra algısına sahiptirler. Bu sonuçlara göre ilköğretim okulu müdürleri öğretimsel liderlik rollerini sergilemedikleri söylenebilir. İlköğretim okulu müdürlerinin öğretmenler tarafından algılanan iletişim becerilerinde ara sıra algısına sahip olduğu saptanmıştır. İlköğretim okulu müdürlerinin iletişim becerilerinin düşük olduğu söylenebilir İlköğretim okulu müdürlerinin öğretmenler tarafından algılanan öğretimsel liderlik rollerinden; okulun amaçlarının belirlenmesi ve paylaşılması, eğitim programı ve öğretim sürecinin yönetimi, öğretim süreci ve öğrencilerinin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi, öğretmenlerin desteklenmesi ve geliştirilmesi ve düzenli öğrenme-öğretme çevresinin ve ikliminin oluşturulması alt boyutlarında ki algılarda öğretmenlerinin cinsiyetleri, yaşları, branşları, eğitim düzeyleri, mesleki kıdemleri, bulunduğu okuldaki görev süresi ve yöneticisi ile çalışma süresi değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. İlköğretim okulu müdürlerinin öğretmenler tarafından algılanan iletişim becerilerini algılamalarında öğretmenlerinin cinsiyetleri, yaşları, branşları, eğitim düzeyleri, mesleki kıdemleri, bulunduğu okuldaki görev süresi ve yöneticisi ile çalışma süresi değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık bulunamamıştır İlköğretim okulu müdürlerinin öğretmenler tarafından algılanan öğretimsel liderlik rollerinden; Okulun Amaçlarının Belirlenmesi ve Paylaşılması, Eğitim Programı ve Öğretim Sürecinin Yönetimi, Öğretim Süreci ve Öğrencilerinin Değerlendirilmesi ve Geliştirilmesi, Öğretmenlerin Desteklenmesi ve Geliştirilmesi ve Düzenli Öğrenme-Öğretme Çevresinin ve İkliminin Oluşturulması rolleri ile iletişim becerisi algıları arasındaki ilişkiye bakıldığı zaman pozitif yönde ilişki vardır. Bu sonuca göre ilköğretim okulu müdürlerinin sergiledikleri öğretimsel liderlik rolleri ve iletişim becerileri birbirlerini olumlu olarak etkilemektedirler.
Özet (Çeviri)
The first criteria in ensuring an effective school depends on the availability of an effective and sufficient president. The fact that effective schools, that are managed by strong educational leaders, influence the success of the students paved the way to increased number of studies on educational leadership. School leaders, as educational leaders should prepare the grounds of effective learning by ensuring a positive school environment. School presidends should not forget that the reason d?etre of schools is ensuring the success of the students. Communication is a process that managers are always tackling with. One of the main ways of reaching success in education is to provide a positive communication atmosphere in the institution. The positive relationship between the school president and the teachers effect efficiency in education. The main responsibility of school presidents should be being an educational leader and establishing a strong relationship with the teachers while carrying out this task. Conducted studies prove that school presidents are perceived as the key milestone in the success of the school and their communication with the teachers as well as the level of achieving educational leadership roles gained importance The main purpose of this study is to determine the relationship between the perceived educational leadership of the school principals working in public schools in İstanbul, Kartal and their ways of communication. The study has been conducted on the on 435 randomly selected teachers who work in 24 primary and secondary schools in Istanbul, Kartal in 2006?2007. Educational Leadership Scala (Şişman, 2004), Communication Skills Questionnare (Özer, 2002) and Personal Data Form that has been developed by the researcher has been utilized in this study as a means of collecting information; moreover, SPSS computer program has been utilized in analizing the obtained data. The results have been interpreted by using statistical methods such as independent group test, unilateral Anova Test, non-parametrical Kruskal Wallis-H Test and Pearson Multiple Moments Correlation Analysis, from which the below conclusions have been derived: The perceived educational leadership roles of primary and secondary school principals by teachers are as follwos: ? Determining and sharing the aims of the school - often ? Managing the education program and process - sometimes ? Education process, evaluating and developing students - sometimes ? Supporting and developing teachers - sometimes ? Ensuring appropriate education environment - sometimes The above findings might indicate that primary and secondary school principals do not display educational leadership roles. The teachers who participated to this study rated the perceived communication skills of the school principals as ?sometimes?, which might be concluded by the claim that the level of communication skills of primary and secondary school principals is law. This study didn?t find any significant difference between the relationship of the perceived roles of determining and sharing the aims of the school, managing the education program and process, education process, evaluating and developing students, supporting and developing teachers, ensuring appropriate education environment with the gender, age, branch, level of education, total time of service in occupation, total time of service in their current schools and the time worked with the school principals. A positive correlation has been detected between the perceived roles of determining and sharing the aims of the school, managing the education program and process, education process, evaluating and developing students, supporting and developing teachers, ensuring appropriate education environment and communication skills, which might lead to the conclusion that educational leadership roles and communication skills effect each other positively