Öğretim programlarında yer alan yetkinliklere ilişkin öğrenci görüşlerinin incelenmesi
Examination of students' views on the competencies in their curriculum
  1. Tez No: 733904
  2. Yazar: NİZAMETTİN ERKEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAYSAL ÖZDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, öğretim programlarında yer alan yetkinliklere ilişkin öğrenci görüşlerinin incelenmesi için yapılmıştır. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada betimsel türde tarama modelinden faydalanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu için basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmış olup 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında Mardin ili Artuklu ilçesi resmî devlet okullarında eğitim, öğretime devam eden 1433 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Bu araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen“Ortaokul Öğretim Programı Yeterlikleri Yetkinlik Alanı Öğrenci Ölçeği”ile toplanmıştır. Bu ölçek 8 yetkinlik alanı, 15 alt boyut ve 81 maddeden oluşmaktadır. Bu çalışmanın verileri SPSS 22.00 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Veriler betimsel (yüzde, frekans, aritmetik ortalama), kestirimsel (t-testi, one way ANOVA), Scheffe ve Tukey testlerinin istatistiksel tekniklerinden yararlanılarak elde edilmiştir. Analizlerin sonucu öğrencilerin genel algılarında yeterliklerin kazandırılması ile ilgili olarak katılıyorum düzeyinde ortaya çıkmıştır. Cinsiyet değişkeni açısından öğrenci görüşleri arasında ölçek genelinde anlamlı farklılıklar tespit edilmemiş ancak yetkinlikler düzeyinde farklılıklar olduğu görülmüştür. Sınıf düzeyi, yılda okunan kitap sayısı, aylık gelir durumu, anne ve baba eğitim durumu ile bilgi kaynakları değişkenlerine göre yetkinlik alanları düzeyinde gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Araştırmanın sonuçlarından yola çıkılarak araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine student opinions on competencies in curriculums. In this study, which used quantitative research method, the descriptive type of scanning model was used. Simple non-selective sampling method was used for the study group and constituted 1433 secondary school students who continued their education in public schools in Artuklu district of Mardin province in the 2020-2021 academic year. The data of this research are the“Student Scale of The Competence Area of Secondary School Curriculum Qualifications”developed by the researcher. This scale consists of 8 competency areas, 15 dimensions and 81 items. The data of this study were analyzed through the SPSS 22.0 package program. The data were obtained using statistical techniques of descriptive (percentage, frequency, arithmetic mean), predictive (t-test, one way ANOVA), Scheff and Tukey tests. As a result of the analyses, it emerged at the level of agreeing with the students about gaining proficiency in their general perceptions. No significant differences were detected across the scale in terms of gender variability, but there were differences in the level of competencies. According to class level, number of books read per year, monthly income status, mother and father education status and information resources variables, significant differences were found between groups at the level of competency areas. Based on the results of the research, recommendations were made to the researchers.