Measurement of lactate dehydrogenase enzyme from patients with type 2 diabetes and study of some biochemical variables for them
Tip 2 diyabetli hastalarda laktat dehidrojenaz enzimi ölçümü ve bazı biyokimyasal değişkenlerin incelenmesi
  1. Tez No: 733905
  2. Yazar: NAJM ISMAEL ABDULLAH ABDULLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRAS TAHER MAHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışma, tip 2 diyabetli hastalarda laktat dehidrojenaz enzimi ve bazı biyokimyasal parametrelerin ölçümünü içeriyordu. Amaç diyabeti teşhis etmek ve hastalara tedavi ve alternatif çözümler bulmaktır. Çalışmaya Kerkük Genel Hastanesi'ndeki 50 hasta dahil edildi, ayrıca 50 sağlıklı kişiyle görüşmeler yapıldı. Değişkenleri ölçerken, belirli yüzdelerde aşağıdaki gibi açık farklılıklar olduğu ortaya çıktı. Glikoz seviyelerinin ölçülmesi, sağlıklı insanlara kıyasla hastalarda önemli bir artış gösterdi. Hb1ac ölçümünün yanı sıra kontrol grubuna göre anlamlı bir artış gösterdiği, ayrıca kontrol grubu ile ürik aslan ve üre sonuçları karşılaştırıldığında da anlamlı bir artış olduğu tespit edildi. Ve kreatinin ölçümü yapıldığında sağlıklı olanlara göre sonuçlarda önemli bir artış olduğu da tespit edildi. LDH ile temsil edilen lipid değişkenlerinin ölçülmesine gelince. Kontrol grubuna göre anlamlı bir artış olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The study included measurement of lactate dehydrogenase enzyme and some biochemical parameters on patients with type 2 diabetes. The goal is to diagnose diabetes and find treatment and alternative solutions for patients. Where the study included 50 patients in Kirkuk General Hospital, as well as interviews 50 healthy people. When measuring the variables, it became clear that there are clear differences in specific percentages, which are as follows. Measuring glucose levels showed a significant increase in patients compared to healthy people. As well as measuring Hb1ac, where it showed a significant increase compared to the control group, and it was also found that there was a significant increase when comparing the results of uric lion and urea with the control group. And when measuring creatinine, it was also found that there was a significant increase in the results compared to the healthy ones. As for measuring the lipid variables represented by LDH. It was found that there was a significant increase compared to the control group