Tehdit algısı içeren seslere ve yüzlere tek başına ve birlikte maruz kalmanın davranışsal ve sinirsel tepkiler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of solitary and combined exposure to threat-perceived sounds and faces on behavioral and nervous responses
  1. Tez No: 733914
  2. Yazar: ELİF EZGİ KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM GÜLBETEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada duygusal yüz ifadesi ve ses gibi farklı tedirginlik yaratıcı duygusal uyarıcı koşullarına maruz kalan bireylerde ne tür uyarıcıların baskın olarak algılandığını tespit etmek amaçlanmıştır. Bunu görmek için katılımcıların yüzlerde, seslerde ve yüz-ses entegrasyonunda karar vermesi gereken koşullar altında ortaya çıkan davranışsal tepkiler ve ayrıca bu süreçteki sinirsel tepkiler elektroensefalografi (EEG) yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmada 24 katılımcıdan farklı koşullar altında veri toplanmıştır. Bu 24 katılımcı işitsel, görsel veya birleşik görsel-işitsel uyaranlara maruz bırakılmıştır. Sesli uyaranlar, 5 farklı kadın ve erkek sesi (öfkeli, korkmuş, iğrenmiş, öksürük veya nötr ) kayıtlarından oluşmaktadır. Görsel uyaranlar, aynı duygusal değerleri ve korona ile ilişkilendirilmiş ve insanda tedirginlik ifade eden (öfkeli, korkmuş, iğrenmiş, maskeli veya nötr ) kadın ve erkek yüzleri kullanılmıştır. Görsel-işitsel uyaranlar, yüz ve seslerin uyumlu kombinasyonları (örn., öfkeli ses X öfkeli yüz) veya uyumsuz kombinasyonları (örn., öfkeli ses X korkmuş yüz) kullanılarak oluşturulmuştur. Deney 1 ve Deney 2'ye 24 katılımcı dahil edilmiştir. Bu 24 katılımcı, Deney 3A (Uyumlu)'ya 11, Deney 3B' (uyumsuz)'ye 13 katılımcı olacak şekilde ayrılmışlardır. Uyarıcıların sunumu ve davranışsal verilerin kaydı için E-Prime 3 deney yazılımı kullanılmıştır. Diğer veriler 32 kanallı BrainVision EEG Recorder sistemi kullanılarak toplanmıştır. Bu verilerin analizi esnasında BrainVision Analyzer sistemi kullanılmıştır. Hem davranışsal veriler hem de EEG verileri SPPS 25.0 ile tekrarlı varyans analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Farklı uyarıcı koşulları ve uyumlu-uyumsuz uyarıcı kombinasyonlarına verilen tepkiler karşılaştırılmıştır. Aynı şekilde maskeli yüzlerin ve duygu ifadesi taşıyan yüzlerin hem EEG sinyalleri hem de davranışsal tepkileri bakımından farklı şekilde değerlendirilmektedir. Maskeli yüzlerin olduğu koşullarda tepki sürelerinin kısaldığı ve istikrarlı olarak bu koşullar içerisinde maskeli yüzün değil diğer yüzün tercih edildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine what kind of stimuli are perceived as dominant in individuals exposed to different irritating emotional stimulus conditions such as emotional facial expression and voice. To see this, electroencephalography (EEG) data of activity in the brain were collected to examine the behavioral data that emerges under the conditions in which participants must decide on faces, voices, and face-voice integration, as well as to examine neural responses during this process. In the study, data were collected from 24 participants under different conditions. These 24 participants were exposed to auditory, visual or combined audio-visual stimuli. Audio stimuli will consist of recordings of 5 different male and female voices (angry, scared, disgusted, coughing or neutral). Visual stimuli are associated with the same emotional values and corona, and male and female faces that express uneasiness (angry, scared, disgusted, masked or neutral) are used. Audio-visual stimuli were created using harmonious combinations of faces and sounds (eg angry voice X angry face) or incompatible combinations (eg angry voice X frightened face). Experiment 1 and Experiment 2 included 24 participants. These 24 participants were divided into 11 participants in Experiment 3A (Congruent) and 13 participants in Experiment 3B' (incongruent). E-Prime 3 experimental software was used for presentation of stimuli and recording of behavioral data. Other data were collected using the 32-channel BrainVision EEG Recorder system. BrainVision Analyzer system was used during the analysis of these data. Both behavioral data and EEG data were analyzed with SPPS 25.0 using repeated analysis of variance. Responses to different stimulus conditions and combinations of compatible and incompatible stimuli were compared. Likewise, masked faces and emotional faces are evaluated differently in terms of both EEG signals and behavioral responses. It has been found that the response times are shortened in conditions with masked faces, and the other side is consistently preferred over the masked face in these conditions.