Avrupa Birliği bütçesi
European Union budget
  1. Tez No: 73396
  2. Yazar: ŞEBNEM SEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT HEREKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ AVRUPA BİRLİĞİ BÜTÇESİ Şebnem Sel Maliye Teorisi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 1998 Danışman: Prof. Dr. Aykut Herekman Avrupa Birliğinde amaçlara ulaşmak için kullanılan araçlardan bir tanesi de Avrupa Birliği bütçesidir. Zaman içerisinde Birliğe yeni üyelerin katılması ve üye ülkelerin mali ihtiyaçlarının da değişmesiyle, Birliğin amaçlarında bir takım değişimler gözlenmiştir..Bu değişimlere paralel olarak Avrupa Birliği bütçesinde de yeni bir takım düzenlemelere ihtiyaç duyulmuştur. Avrupa Birliği bütçesinin gelirleri, üye ülkelerin bütçeye aktarmak zorunda oldukları -tarımsal prelevmanlar, gümrük vergileri payı, KDV payı, GSMH payı gibi- özkaynaklardan oluşmakta ve Avrupa Birliği Bütçesi harcamaları da ortak politikalarca belirlenen -örneğin tarımsal politikalar, yapısal faaliyetler, içsel ve dışsal politikalar gibi- alanlarda yapılmaktadır. Bu çalışmada, Avrupa Birliği bütçesinin gelirleri ve harcamaları detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca Avrupa Birliği bütçe prosedürü ve bütçe yapısında zaman içerisinde meydana gelen değişikliklere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT To reach the aims of the European Union, one of the tools that are used is European Union Budget. In the course of time, some variations in the Union's aims are observed about new member's participation and the changes of their fiscal requirements. As a result of these variations, some regulations are required in the European Union Budget as well. The revenues of the European Union Budget are include of the own resources which are transferred to the Union Budget by the member states such as agricultural levies, Custom duties, GNP based resource and VAT resources and expenditures of the European Union Budget are include items identified by the common policies such as agricultural policies, structural operation, internal policies, external actions, administration expenditure. In this study, European Union Budget revenue and expenditures are investigated in detail. In other words all revenue items and all expenditures types explained. Also European Union Budget procedures, structures by time has been given.