Gelir kavramı ve Türk Vergi Hukukunda gerçek gelir
Concept of income and real income in Turkish Tax Law
  1. Tez No: 73395
  2. Yazar: MUSTAFA ERKAN ÜYÜMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ GELİR KAVRAMI VE TÜRK VERGİ HUKUKUNDA GERÇEK GELİR M. Erkan ÜYÜMEZ Mali Hukuk Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ağustos 1998 Danışman: Prof. Dr. Fethi HEPER Kamu harcamalarının finansmanında önemli bir yer tutan gelir vergisi, geliri vergilendirmektedir. İktisat ve muhasebe gibi bilim dallarının da çalışma alanına giren gelir kavramı, gelir vergisi bakımından da önemli bir inceleme alanını oluşturmaktadır. Gelir tanımının, vergi hasılatını doğrudan, vergi yükünü dolaylı olarak etkileyebilmesi, gelir kavramının önemini göstermektedir. Vergileme bakımından gelir kavramının önemli niteliklerinden birisi, gelirin gerçek olması ilkesidir. Kural olarak gelir vergisi, geliri gerçek miktarı üzerinden vergilendirmektedir. Ancak hem bazı yasal düzenlemeler hem de ekonomide yaşanan enflasyonun etkileri nedeni ile bu kuralın dışına çıkılabilmekte, gelir gerçek miktarı üzerinden vergilendirilememektedir. Genel olarak, gelir vergisinde gelir kavramının incelendiği bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, gelir kavramı çeşitli bilim dalları ve Türk Gelir Vergisi bakımından çeşitli yönleriyle ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise Türk gelir vergisinde, gelirin gerçek olması ilkesi ve gerçek gelirin saptanması konulan ile gelirin gerçek miktarı üzerinden vergilendirilemediği haller incelenmektedir. Sonuç bölümünde ise, çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılarak, önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT The income tax having an important part in financing the public expenditures taxes the income. The term 'income' included in the working area of the science branches, such as economics and accounting forms an important study area from income tax point of view. The fact that the definition of income can directly affect tax revenue and indirectly affect tax burden shows the importance of the term 'income'. One of the important features of the term 'income' from taxating point of view is the principle of the reality of income. As a rule the income taxes to tax the income on its real amount. But because of the effects both of some legal regulations and the inflation faced in economy this rule is abolished, and the income is not taxed on its real amount. In general this study in which the term 'income' in income tax is studied consists of two parts. In the first chapter the term 'income' is considered in all its aspects from various science branches and Turkish income tax point of view. In the second chapter, in Turkish income tax, the principle of the reality of income, and being determined the real income, and the cases in which the income can not be determined on its real amount are being studied. In the last chapter making the general evaluation of the study, the suggestions are given.