Yüksek gerilim hatlarında ve trafo merkezlerinde güvenlik
Safety in high voltagelines and substations
- Tez No: 733993
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH IŞIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hitit Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bulunduğumuz dönem ve gelişen dünya her geçen gün enerjiye duyulan gerekliliği arttırmaktadır. Bunun gibi ihtiyaçlar neticesinde enerji üretim ve dağıtım tesislerinde, üretim kapasiteleri artmaktadır. Sektörün artan ihtiyaçları doğal olarak bu alan da iş sağlığı ve güvenliğini daha da değerli olmasını sağlamaktadır. Tez çalışmasında, orta ve yüksek gerilimin bulunduğu hatlar ve trafo merkezlerinde alınan güvenlik önlemleri ile kullanılan güvenlik elemanları hakkında bilgi verilmiştir. Bu tesislerde meydana gelebilecek kazalar ve risklere ait değerlendirilmeler yapılmıştır. Bu değerlendirmelere göre alınması gereken güvenlik önlemleri detaylandırılmıştır. Bu süreçte alınan güvenlik önlemlerinin sahadaki uygulanabilirliği araştırılmış ve örnek bir çalışma ortaya konulmuştur. Kullanılan koruma elemanlarının yanı sıra çalışan operatörlerin iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyma ve uygulama süreçleri de ele alınmıştır. Yapılan saha çalışmalarına göre alınacak önlemlerin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirmeleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, alınacak önlemlerin meydana gelebilecek olumsuz durumların önlenmesinde hem can hem de mal güvenliği açısından önemli bir yer tuttuğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is needed in our time and the world day by day.As a result of such needs, production capacities in energy production and distribution facilities are increasing.The increasing needs of the sector naturally make occupational health and safety even more valuable in this field. In the thesis, information is given about the lines with medium and high voltage, the security measures taken in the transformer centers and the security elements used. Evaluations regarding the accidents and risks that may occur in these facilities have been made. The security measures to be taken according to these evaluations are detailed. In this process, the applicability of the security measures taken in the field was investigated and an exemplary study was presented. In addition to the protection element used, the processes of complying with and applying the occupational health and safety rules of the working operators are also discussed. The measures to be taken according to the field studies were evaluated in terms of occupational health and safety. The results obtained have shown that the measures to be taken have an important place in the prevention of adverse situations that may occur in terms of both life and property safety.