Çok düşük frekans elektromanyetik alanın cinsiyet insidansı üzerine etkileri
Effects of very low electromagnetic field on sex ratio
- Tez No: 382547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ZİYA GÜZEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ülkemizde yüksek gerilim hatlarından yayılan elektromanyetik alanlarla ilgili bir güvenlik limit düzenlemesi olmaması iletim hatlarının, evlerin 4 metre gibi çok yakınından geçmesine yol açmaktadır. Nitekim ikamet edilen yerin yüksek gerilim iletim hatlarına yakınlığı ile çocukların cinsiyet oranları arasındaki ilişkiye dair yapılmış çalışmalar mevcuttur. Bu çalışma ile 50-60 Hz frekans aralığında elektromanyetik alan kaynağı olan hücre dağıtım ve trafo merkezleri yakınında ikamet eden ailelerin çocuklarında cinsiyet insidansı araştırılmıştır. Kahramanmaraş ve Şanlıurfa il merkezlerinde yer alan hücre dağıtım merkezleri ve trafo merkezleri çevresinde 100 m yarıçaplı alan içerisinde ikamet eden 450 aileden, çocuk sahibi 230 erkek bireyler ile toplam 19 sorudan oluşan anketler yüz yüze görüşme ile doldurulmuştur. Sonuçlar, elektromanyetik alan kaynaklarına yakınlığa, cevaplayıcıların anketin yapıldığı evde ikamet sürelerine ve evde geçirdikleri sürelere göre değerlendirmeye tabi tutulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
There is no legal regulation on the distance of power transmission lines from residences in our country. Therefore, power lines as a source of electromagnetic fields, can set close edge up to 4 meters. Research reports concerning the relationship between power lines and sex ratio are already available. We conducted a survey consist of 19 questions in an area of 100 meters diameter around the power lines spreading 50-60Hz frequency electromagnetic field in Kahramanmaraş and Şanlıurfa provinces in order to investigate effects of electromagnetic fields on sex ratio. Questionnaires directed to 230 males from each residence with more than one child in a face to face meeting. Data evaluated according to the fixed factors of distance, residential period and hours that spent at home in 24h period. As a consequence no significant effects of mentioned factors on the number of males has found but only effect of residential period and interaction effects of distance to residential period and hours spent at home on number of girls found very significant.