Atatürk dönemi (1923-1938) Türk tiyatrosunda folklorik unsurlar
Atatürk period (1923-1938) folkloric elements in Turkish theater
  1. Tez No: 734007
  2. Yazar: ALPEREN KINIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORAY ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
“Atatürk Dönemi (1923-1938) Türk Tiyatrosunda Folklorik Unsurlar”adlı bu eserde Atatürk döneminde kaleme alınmış elli dokuz adet tiyatro eseri incelenmiş ve bu eserlerin içerisinde barındırdıkları folklorik unsurlar dönemin tiyatro anlayışı bağlamında tespit edilmiştir. Tez folklor ve edebiyat ilişkisinin anlatıldığı giriş bölümünden sonra iki bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde Atatürk döneminde güzel sanatlar alanında yaşanılan gelişmelerden, Atatürk'ün güzel sanatlara ve sanatçılara bakış açısından ve tiyatro sanatının durumundan bahsedilmektedir. İkinci bölümde Atatürk döneminde kaleme alınan tiyatro eserlerinin içerisinde bulundurdukları folklorik unsurlar tespit edilip değerlendirilmiştir. Atatürk dönemi tiyatrosu batı tesirinde gelişen Türk tiyatrosunun önemli bir dönemini kapsamaktadır. Bu dönemde kaleme alınan tiyatro eserlerinin en önemli özelliklerinden birisi özgür ve baskılardan uzak sanat anlayışıyla kaleme alınmasından dolayı halkın öz değerlerine ve folklorik unsurlarına rahatlıkla değinebilmesi ve halkı bilinçlendirici konulara yönelerek milli kimliğin inşasında aktif rol oynamasıdır. Bu dönemde yazılan tiyatro eserleri içerisinde barındırdığı folklorik unsurlar sayesinde hem eğlenceli olmuş hem de halkın tiyatroya olan ilgisinin artmasında etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work named“Atatürk Period (1923-1938) Folkloric Elements İn Turkish Theater”, fifty-nine theatrical works written during the Atatürk period were examined and the folkloric elements contained in these works were determined in the context of the theater understanding of the period. The thesis consists of two parts, after the introduction, in which the relationship between folklore and literature is explained. In the first part, the developments in the field of fine arts, Atatürk's perspective on fine arts and artists, and the state of theater art are mentioned. In the second part, the folkloric elements of the theater works written during the Atatürk period were determined and evaluated. The theater of the Atatürk period covers an important period of the Turkish theater that developed under the influence of the west. One of the most important features of the theatrical works written in this period is that they can easily refer to the core values and folkloric elements of the people, since they are written with an understanding of art free from pressure and free from pressure, and they play an active role in the construction of national identity by focusing on issues that raise public awareness. Thanks to the folkloric elements in the theater works written in this period, it was both entertaining and effective in increasing the interest of the people in the theater.