Atatürk Dönemi (1923-1938) Türk romanında Anadolu
Anatolia in Atatürk Period (1923-1938) of Turkish novel
  1. Tez No: 274159
  2. Yazar: CANAN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL PARLATIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 876
Özet
?Atatürk Dönemi (1923-1938) Türk Romanında Anadolu? adlı bu çalışmada, aşağı yukarı belirtilen tarih arasında roman türünde eserler vermiş yazarların romanları incelenerek bu romanlardaki Anadolu konusu değerlendirilmiştir.?Giriş? kısmında, edebiyatın Anadolu'ya açılması fikrinin nasıl doğduğu ve yazarları buna yönelten sebepler üzerinde kısaca durulmuş, Tanzimat'tan Millî Mücadele yıllarına kadar Anadolu'ya değinen eserler örneklendirilmiştir.Çalışmanın esas malzemesini, bu tarihlerde kitap olarak yayımlanan romanlar oluşturmaktadır.Bu çalışma, iki bölümden meydana gelir. Birinci bölüm ?Romanların Tematik İncelemesi? başlığını taşımaktadır. Bu bölümde, konusu Anadolu'da geçen ya da Anadolu'ya değinen romanların temaları çıkarılmış ve tasnif edilmiştir. Sosyal ve siyasî temalar, bireysel temalardan fazladır.İkinci bölüm ?Romanlarda Şahıs Kadrosu? adlı bölümdür. Bu bölümde, romanlarda yer alan belli başlı tipler değerlendirilmiş, sosyal durumlarına ve mesleklerine göre insan kadrosu belirlenmiştir.Sonuç kısmında çalışmadan çıkarılan sonuçlar verilmiştir.Bibliyografyada ise çalışmaya esas alınan birinci elden kaynaklar, ?Romanlar? olarak verilirken yararlanılan eserlerin listesi de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, named ?Atatürk Dönemi (1923-1938) Türk Romanında Anadolu?, novels of writers who wrote their novels in this period, examined and the theme, Anadolu, in this novels studied.In introduction chapter, the subject how did the idea of spreading the literature to Anadolu begin and what were the reasons directed writers to this idea examined. Novels written about Anadolu from Tanzimat to Millî Mücadele were sampled.Main materials of this study are the novels printed as boks in those years.This study is composed of two chapters. First chapter is named ?Themetic Examination of the Novels?. In this chapter, the subjects of the novels includes Anadolu are collected and classified. Social and political themes are more than individual themes.The second chapter is ?Characters of the Novels?. In this chapter, main characters of these novels were examined. The people are determined according to their social conditions and professions.In conclusion chapter, the results get from this study are presented.In Bibliography, fundamental sources are presented as ?Novels?. The list of the used works of literature is also given.