Türkiye'de rejim dönüşümünün ekonomi politiği
Political economy of regime transition in Turkey
  1. Tez No: 734006
  2. Yazar: KAAN EROĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM YARDIMCI GEYİKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı tüm dünyada özellikle 2010 sonrası yükselen otoriterleşme eğiliminin Türkiye örneği üzerindeki dinamiklerini anlamak ve farklı kuramsal çevrelerin ortaya koyduğu nedensel dizilimleri bütüncül bir yaklaşımla birlikte değerlendirmektir. Türkiye'de son dönemde yükselen otoriterleşme eğilimi rejim değişikliği ve demokratikleşme literatürünün zenginleşmesini sağlamıştır. Farklı kuramsal kaynaklardan beslenen çalışmalar Türkiye'de gerçekleşen otoriterleşme eğilimini farklı nedensel dizilimler üzerinden incelemektedir. Bu farklı yaklaşımlar temel olarak devlet/toplum arasında, siyasal erkler arasında veya parti elitlerinin kendileri arasında yaşanan çatışmaları ön plana alan aktör merkezli yaklaşımlar ile ekonomik toplumsal süreçleri ön plana alan ve hakim birikim rejiminin krizleriyle toplumsal sınıflar arasında yaşanan çatışmaları analize dahil eden yapısal merkezli çalışmalardan oluşmaktadır. Tezimiz, bu iki farklı merkezden beslenen açıklama düzeylerinin nedensel dizilimlerini birlikte değerlendirecek ve ekonomi politik bir perspektifle Türkiye'de gerçekleşen rejim dönüşümüne bütüncül bir yaklaşım sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the dynamics of the rising authoritarianism trend all over the world, especially after 2010, on the example of Turkey, and to evaluate the causal sequences revealed by different theoretical circles with a holistic approach. The recently rising authoritarianism trend in Turkey has enriched the regime change and democratization literature. Studies fed from different theoretical sources examine the authoritarianism trend in Turkey through different causal sequences. These different approaches mainly consist of actor-centered approaches that emphasize the conflicts between the state/society, between political powers or among the party elites themselves, and structural-centered studies that emphasize the economic and social processes and include the conflicts between the crises of the dominant accumulation regime and social classes in the analysis. . Our thesis will evaluate the causal sequences of the explanation levels fed from these two different centers together and present a holistic approach to the regime transformation in Turkey from a political economy perspective.