liderlik özelliklerinin öğrenci yurtlarında çalışanların işe adanmışlık düzeylerine etkisi
The effect of leadership features on employee levels of student dormitories
- Tez No: 734014
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmada öğrenci yurtlarında çalışan hizmet ve idari pozisyonlarda bulunan çalışanların yöneticilerinin liderlik özellikleri algılarının işe adanma düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde bulunan öğrenci yurtlarında idari veya hizmet pozisyonlarında çalışan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın hipotezlerinin test edilmesi için toplamda 60 çalışan örnekleme dahil edilmiştir. Araştırmada örneklem seçiminde kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında online anket formu kullanılmıştır. Online anket formuna ait link katılımcılarla whatsapp, messenger gibi dijital iletişim araçları ile iletilmiştir. Araştırmanın verilerinin analiz edilmesinde SPSS 20 programı kullanılmıştır. Araştırmada katılımcıların ölçeklerden aldıkları puanların normal dağılıma uygunluğu basıklık ve çarpıklık değerleri ile incelenmiştir. Katılımcıların liderlik algılarının işe adanmışlık düzeylerine etkisi çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Değişkenlerin birbiri arasındaki ilişkisi Pearson Korelasyon analizi ile incelenmiştir. Katılımcıların tanıtıcı özelliklerine göre ölçeklerden alınan puanların farklılaşma durumları bağımsız örneklemler için t testi ve tek yönlü varyans analizi ile incelenmiştir. Araştırmada veriler %95 güven düzeyinde analiz edilmiştir. Sonuç olarak araştırmada algılanan liderlik özelliklerinin yer aldığı çok regresyon işleminde modelin istatistiksel bakımdan anlamlı olduğu bulunmuştur. Buna göre yalnızca dönüşümcü liderlik algısının işe adanmışlık üzerinde pozitif yönlü etkisinin olduğu belirlenmiş ve sürdürümcü ve başıboş liderlik algılarının işe adanmışlık düzeyi üzerinde etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the effect of the perceptions of the leadership characteristics of the managers of the employees working in the student dormitories in the service and administrative positions on the level of work engagement. The population of the research consists of individuals working in administrative or service positions in student dormitories in Istanbul. A total of 60 employees were included in the sample to test the hypotheses of the research. Convenience sampling method was used in sample selection in the study. An online questionnaire was used to collect the data of the study. The link of the online survey form was communicated to the participants via digital communication tools such as whatsapp and messenger. SPSS 20 program was used to analyze the data of the study. In the study, the conformity of the scores of the participants from the scales to the normal distribution was examined with the values of kurtosis and skewness. Multiple linear regression analysis was used to determine the effect of the participants' perceptions of leadership on their level of work engagement. The relationship between the variables was examined by Pearson Correlation analysis. The differentiation status of the scores obtained from the scales according to the descriptive characteristics of the participants were examined with the t-test for independent samples and one-way analysis of variance. In the study, the data were analyzed at the 95% confidence level. As a result, it was found that the model was statistically significant in the multiple regression process in which the perceived leadership characteristics were included. Accordingly, it was determined that only the perception of transformational leadership had a positive effect on work engagement, and it was determined that the perceptions of follower and stray leadership had no effect on the level of work engagement.