Haliç yüzey suyunda antifouling içeriklerinin belirlenmesi
Determination of antifouling contents in water from the golden horn estuary
- Tez No: 734028
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimyasal Oşinografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Fouling olayı, denizde bulunan insan yapısı araç ve gereçlerin yüzeylerine, su hareketlerinden ileri gelebilecek etkilere karşı koyabilecek şekilde; kabuklu, alg mikroorganizma gibi canlıların yapışarak bir tabaka oluşturması durumudur (Kırlı, 2005). Özellikle su araçlarında foulingin olumsuz etkilerini önlemek için su içerisinde kalan yüzeylerde antifouling içeren maddeler kullanılır. Buradaki amaç fouling oluşumunu engellemek ve organizmaları uzaklaştırmaktır (Kırlı, 2005). Bu çalışmada Haliç'teki farklı bölgelerden alınan deniz suyu numunelerinde antifouling madde varlığı ve miktarları araştırılmıştır. GC/MS cihazı ile yapılan analizlerde chlorothalonil, dichlofluanid ve irgarol 1051 için kalitatif ve kantitatif değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fouling is the condition of living things such as shelled algae microorganisms forming a layer to resist the effects of water movements on the underwater part of an object (Kırlı, 2005). Antifouling containing substances are used on the surfaces remaining in the water to prevent the negative effects of fouling, especially in watercraft. The aim is to prevent the formation of fouling and remove organisms (Kırlı, 2005). In this study, the presence and amount of anti-fouling material in seawater samples taken from different regions of the Golden Horn Estuary were investigated. Qualitative and quantitative values of chlorothalonil, dichlofluanid and irgarol 1051 were obtained by GC/MS.