Futbolcuların denge ve ayak taban deri direnci parametrelerinin, antropometrik ve performans parametreleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between balance and sole skin resistance parameters of football players, anthropometric and performance parameters
- Tez No: 734027
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmamızda, futbolcuların denge ve ayak taban deri direnci düzeylerinin, antropometrik ve performans parametreleri ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; futbolcuların öncelikle denge ve ayak taban deri direnci düzeylerinin hem birbirleri arasında hem de ölçümü yapılan diğer parametrelerle anlamlı bir ilişkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Yöntem: Çalışmaya, 22 elit futbolcu (18 ± 0,617 yaş) ile kontrol grubunu oluşturan 22 erkek üniversite öğrencisi (20,05 ± 4,359 yaş) katılmıştır. Katılımcıların antropometrik ölçümleri, ayak tabanı deri direnci ölçümleri (Digital Multimeter DT-890DL), denge ölçümleri (Easy-tech denge cihazı), sürat ölçümleri (microgate fotosel cihazı) ve dikey sıçrama ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen verilere normale uygunluk testleri yapılarak, iki grup karşılaştırmasında parametrik testlerden Independent Samples t Test, nonparametrik testlerden Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Futbolcular ve kontrol grubu arasında, denge düzeyleri, ayak taban deri direnci düzeyleri, performans parametreleri ve antropometrik özellikler bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p< 0,05). Futbolcuların denge ölçümleriyle antropometrik özellikler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır(p> 0,05). Tüm katılımcılarda denge ile antropometrik özellikler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p< 0,05). Futbolcuların ve tüm katılımcıların ayak deri direnci ile antropometrik özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p 0,05) Sonuç: Tüm katılımcıların kendi arasında denge düzeyleri, ayak deri direnç seviyeleri, antropometrik özellikler ve performans parametreleri arasında anlamlı bir korelasyon tespit edilmesi, ayak deri direnci gibi basit görülebilecek parametrelerin dolaylı olarak sporcu performansını etkileyebileceğini göstermiştir. Bu sonuçlara göre, antrenörlerin antrenmanlarda denge çalışmalarına yer vermesi gerekliliğini ve ayrıca sporcuların fiziksel kapasite değerlendirmesinde ve antrenman planlamalarında deri direnç seviyeleri gibi spesifik ölçülmelerin de etkili olabileceğini düşünmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to investigate the relationship between the balance and sole skin resistance levels of football players with anthropometric and performance parameters. In accordance with this purpose; first of all, it was investigated whether there is a significant relationship between the balance and foot sole skin resistance levels of the football players, both among each other and with other measured parameters. Methods: 22 elite football players (18 ± 0,617 age) and 22 male university students (20,05± 4,359 age) as the control group participated in the study. Anthropometric measurements of the participants, sole skin resistance measurements (Digital Multimeter DT-890DL), balance measurements (Easy-tech balance device), speed measurements (microgate photocell device) and vertical jump measurements were made. Normality tests were performed on the data obtained, and Independent Samples t-Test from parametric tests and Mann-Whitney U test from nonparametric tests were used in the comparison of two groups. Correlation analysis was performed to determine the relationship between the variables.