Adölesanlar için hedonik yeme ölçeğinin geliştirilmesi, Akdeniz diyetine uyumları ve duygusal yeme durumlarının belirlenmesi
Development of hedonic eating scale for adolescents, their adaptation to the Mediterranean diet and determination of emotional eating status
  1. Tez No: 734040
  2. Yazar: BUSE ÇEVİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ÖNGÜN YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU AYDIN HAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Adölesan dönemde hedonik yemenin saptanması amacıyla kullanılabilecek bir ölçme aracına gereksinim olması nedeniyle Adölesanlar için Hedonik Yeme Ölçeği (AHYÖ)'nin geliştirilmesi ve adölesanların Akdeniz diyetine uyumlarını ve duygusal yeme durumlarını belirleyerek aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesinin amaçlandığı araştırmada ilk olarak içerik ve kapsam geçerliliği doğrultusunda Adölesanlar için Hedonik Yeme Ölçeği (AHYÖ) oluşturulmuştur. Kapsam Geçerlilik Oranı (KGO) 0,75 olarak bulunmuştur. Araştırma 324 (147 erkek, 177 kız) gönüllü adölesanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) sonucunda AHYÖ“Yeme Hazzı”ve“Kontrollü Yeme”olmak üzere iki faktörde toplanmıştır. Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) sonuçlarına göre uyum indeksleri kabul edilebilir düzeyde bulunmuştır. AHYÖ'nün güvenilirlik analizi için hesaplanan Cronbach alfa değeri 0,943 'tür.
Özet (Çeviri)
In the research, which aimed to develop the Hedonic Eating Scale for Adolescents (HESA) and to evaluate the relationship between adolescents by determining their adaptation to the Mediterranean diet and their emotional eating status, due to the need for a measurement tool that can be used to determine hedonic eating in the adolescent period, first of all, Hedonic Eating for Adolescents in line with content and content validity. Scale (HESA) was created. The Coverage Validity Rate (CVR) was found to be 0,75. The research was carried out with the participation of 324 (147 boys, 177 girls) voluntary adolescents. As a result of the Explanatory Factor Analysis (EFA), HESA was collected in two factors as“Eating Pleasure”and“Controlled Eating”. According to the Confirmatory Factor Analysis (CFA) results, the fit indices were found to be at an acceptable level. The Cronbach's alpha value calculated for the reliability analysis of HESA was 0,943.