İbn Hazm'ın kadınlarla ilgili özgün görüşlerinin Hanefi yaklaşımıyla karşılaştırılması -ibadetler örneği-
Comparasion of Ibn Hazm's original views on women's with Hanafi approach -example of worship-
  1. Tez No: 734041
  2. Yazar: MERVE BAYOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMETULLAH SAMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada Zahirî mezhebini sistematize eden ve mezhebin ikinci kurucusu kabul edilen Endülüslü âlim İbn Hazm'ın taharet ve ibadet hayatı bağlamında kadınlara mahsus özgün görüşleri tespit edilerek Hanefi mezhebinin konuyla ilgili içtihatlarıyla mukayeseli bir şekilde incelenmektedir. Buna bağlı olarak kadınların ibadet hayatlarını doğrudan etkileyen hayız ve nifas gibi özel durumlara detaylı bir şekilde yer verilmekte ve bu durumların kadınların ibadetleri üzerindeki etkileri ele alınmaktadır. Bu tezde İbn Hazm ve Hanefiler'in fıkhî yaklaşımlarının ibadet uygulamalarına nasıl yansıdığı mezheplerin usulî dayanakları çerçevesinde mevcut delillerine dayalı olarak karşılaştırılıp değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the unique views of the Andalusian scholar Ibn Hazm, who systematized the Zahiri sect and is accepted as the second founder of the sect, in the context of hygiene and worship, are determined and examined in a comparative way with the relevant court pratices of the Hanafi sect. Correspondingly, special situations such as menstruation and puerperium, which directly affect women's worship, are given in detail, and the effects of these special situations on women's worship are discussed. In this thesis, how the fiqh approaches of Ibn Hazm and Hanafis are reflected in their worship practices are compared and evaluated based on the available evidences within in the context of the procedural grounds of the sects.