Çocuk yoğun bakım ünitesinde sepsisli hastalarda pediatrik sıralı organ yetmezlik değerlendirme skoru ile vazoaktif inotrop skorun değerlendirilmesi
Evaluation of pediatric sequential organ failure evaluation score and vasoactive inotropic score in patients with sepsis in the pediatric intensive care unit
- Tez No: 734056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN BOZAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sepsis, bir enfeksiyona düzensiz konak yanıt olarak gelişen bir hastalıktır. Sepsis insidansı yüksektir ve küresel olarak önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Vazoaktif inotrop skor kardiyovasküler desteğin derecesini objektif olarak ölçmemizi sağlar. pSOFA skorunun sepsis tanısıyla izlenen hastlarda mortaliteyi ön görmedeki gücü çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. Bu çalışmada pSOFA skoru ile VIS skorun karşılaştırılması planlandı. Çalışmaya Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde 01.01.2018-01.01.2021 tarihleri arasında sepsis, septik şok, ağır sepsis, multipl organ disfonksiyonu tanısıyla yatırılarak izlenen vazoaktif inotrop ihtiyacı olan 1 ay 18 yaş arası 107 çocuk hasta dahil edildi. Tanı anında; hastaların vital bulguları, tam kan sayımı, biyokimya , kullanılan vazoaktif ve inotrop ajanlar not edildi. Tüm hastalarda başvuru anında PRISM 3, PIM2, pSOFA ve VIS skorları hesaplandı. Ayrıca hastaların 12., 24. ve 48. saat pSOFA ve VIS skoru hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a disease that develops as a dysregulated host response to an infection. Sepsis has a high incidence and is one of the leading causes of death globally. The vasoactive inotropic score allows us to objectively measure the degree of cardiovascular support. The power of the pSOFA score in predicting mortality in patients followed up with a diagnosis of sepsis has been demonstrated by various studies. In this study, it was planned to compare the pSOFA score with the VIS score. The study included 107 pediatric patients aged 1 month to 18 years, who were hospitalized with the diagnosis of sepsis, septic shock, severe sepsis, multiple organ dysfunction in the Pediatric Intensive Care Unit of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, between 01.01.2018 and 01.01.2021. At the time of diagnosis; The vital signs of the patients, complete blood count, biochemistry, vasoactive and inotropic agents used were noted. PRISM 3, PIM2, pSOFA and VIS scores were calculated in all patients at the time of admission.