Ülkemiz bayrak devleti denetim rejimi incelenmesi ile Türk Bayraklı gemilere uygulanan Paris MoU liman devleti denetimlerindeki bulguların analizi
The analysis of effect of the flag state control to port state control within the context of Paris MoU imposed on vessels flying in Turkish Flag
  1. Tez No: 734057
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ KART
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET ADATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, bayrak devleti denetim rejimi ve hedefleme sistemi hususunda, Paris MoU hedefleme sistemi ve Paris MoU üyesi olan denizcilikte ilerlemiş Belçika, Fransa, Danimarka, Almanya, İngiltere, İspanya, İtalya, Malta ülkelerinin belgelendirme denetimlerindeki uygulamaları ideal kabul edilmiş, Türk bayraklı gemilerin denetimi ve belgelendirilmesi konusunda ülkemiz denizcilik idaresi tarafından uygulanan bayrak devleti denetim sistematiği incelenerek analizler yapılmıştır. Bu kapsamda sistemler arasındaki uygulama farklılıklarını, ortak yanlarını ve eksikliklerini ortaya koymak, ülkemizde daha etkin ve verimli bir Bayrak Devleti Denetimi mekanizması olması adına öneri ve tavsiyelerde bulunmak amaçlanmıştır. Bu bağlamda, çalışma kapsamında uluslararası deniz hukukunda devletin yetki alanları incelenerek, bayrak devleti yetkisi ve liman devleti yetkisi hususlarının üzerinde durulacak; deniz emniyeti kavramı ve deniz emniyeti ile ilgili uluslararası uygulamalar tanımlanacak, daha sonra ideal durum olarak kabul ettiğimiz Paris MoU uygulamaları ve Paris MoU üyesi devletlerin belgelendirme sistematiği incelenerek ülkemizde bayrak devleti olarak denetim ve belgelendirme kapsamında gerçekleştirilen uygulamalar açıklanacaktır. Bahse konu hedefleme sistemleri ile denetim ve belgelendirme rejimlerinin karşılaştırmalı analizi ile, ülkemizdeki uygulamalar konusunda SWOT analizli kullanılarak durum değerlendirmesi yapılacak ve elde edilen sonuçlar ışığında bayrak devleti denetim mekanizmamızın iyileştirilmesi adına öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, with regard to the flag state control regime and targeting system, the Paris MoU targeting system and the maritime member of the Paris MoU were ideally adopted in the certification audits of Belgium, France, Denmark, Germany, England, Spain, Italy, Malta, and the inspection of Turkish flagged ships. The flag state control systematic applied by the maritime administration of our country has been examined and analyzed in terms of sorvey and certification. In this context, it is aimed to reveal the application differences, common aspects and deficiencies between the systems and to make suggestions and recommendations in order to have a more effective and efficient Flag State Control mechanism in our country. In this context, within the scope of the study, the jurisdiction of the state in international maritime law will be examined and the issues of flag state and port state authority will be emphasized; The concept of maritime safety and international practices related to maritime safety will be defined, and then the Paris MoU practices, which we consider to be the ideal situation, and the certification systematics of some of the member states of the Paris MoU, will be examined and the practices carried out within the scope of inspection and certification as a flag state in our country will be explained. Comparative analysis of these targeting systems and audit and certification regimes will be made, using SWOT analysis on applications in our country, and suggestions will be presented to improve our flag state control mechanism in the light of the results obtained.