Periferik vestibüler rahatsızlığı olan bireylerde SHIMP değerlendirmesi
SHIMP evaluation in individuals with peripheral vestibular disorder
  1. Tez No: 734072
  2. Yazar: ZEYNEP SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜMİT ÖZÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Suppresion Head Impulse Paradigm (SHIMP) testiyle sağlıklı ve periferik vestibüler kayıplı bireylerdeki vestibülooküler refleks (VOR) kazançlarını ve kazanç değerleri arasındaki farkları tespit etmektir. Yöntem: Çalışmaya 18-65 yaş aralığında 44 kadın ve 36 erkek toplam 80 katılımcı dahil edildi. Katılımcıların 30'u kontrol grubunda yer alırken, 50'si vaka grubunu oluşturmaktadır. Unilateral periferik vestibüler yetmezliği olup Meniere hastalığı(MH) tanısı alan katılımcılar %16,3(13), vestibüler nörit(VN) tanısı alan katılımcılar %7,5 (6) iken bening paroksisimal pozisyonel vertigo(BPPV) tanısı alan katılımcılar %38,8(31)'dir. Tüm katılımcılara Otometrics ICS Impulse cihazı kullanılarak Head Impulse Paradigm (HIMP) ve SHIMP testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine vestibuloocular reflex(VOR) gains and differences between gain values in healthy and peripheral vestibular loss individuals with Suppresion Head Impulse Paradigm (SHIMP) test. Method: A total of 80 participants, 44 females and 36 males, aged 18-65 years were included in the study. While 30 of the participants are in the control group, 50 of them are in the case group. Participants with unilateral peripheral vestibular disfunction who were diagnosed with Meniere's disease(MD) were 16.3%(13), while participants diagnosed with vestibular neuritis(VN) were 7.5%(6), and 38%(31) of participants diagnosed with benign paroxysmal positional vertigo (BPPV). Head Impulse Paradigm (HIMP) and SHIMP tests were applied to all participants using the Otometrics ICS Impulse device.