Examination of the effects of skeletal-borne and soft tissues-borne intraoral molar distalization methods
Kemik ve diş destekli intraoral molar distalizasyon yöntemlerinin etkilerinin ıncelenmesi
  1. Tez No: 734071
  2. Yazar: TAREK ABIED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM NALBANTGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Retrospektif çalışmamızın amacı, Palatally mini vida destekli molar distalizerin (çalışma grubu) dental etkilerini değerlendirmek ve yumuşak doku destekli pendulum apareyi (kontrol grubu) ile karşılaştırmaktır. Yeditepe Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinden her grup için 12 vaka toplandı. Her vaka için distalizasyon öncesi ve sonrası metal kılavuzlu sefalometrik radyografiler ve 3d modeller alınarak değerlendirildi. Hastaların ortalama yaşı her iki grup için de 15.7 idi. Hem kontrol hem de çalışma grupları arasında distalizasyon süresinin ortalaması ile anlamlı bir fark yoktu. Kontrol grubunun üst molar distalizasyon miktarı çalışma grubuna göre anlamlı derecede yüksekti. Ayrıca üst premolarlar ve köpek dişlerinde kontrol grubunda anlamlı bir mezial kayma varken, çalışma grubunda anlamlı distal kayma vardı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of our retrospective study is to evaluate the dental effects of the Palatally mini-screws assisted molar distalizer (study group ) and comparing it with the soft tissues supported pendulum appliance ( control group ). 12 cases were collected from the archive of Orthodontic Department of Yeditepe University for each group. Cephalometric radiographs with metal guide and 3D models has been taken before and after the distalization process for each case were collected and evaluated. The mean age of the patients was 15.7 years old for both groups. There was no significantly difference with the average of the distalization period between both the control and the study groups. The upper molar distalization amount of the control group was significantly higher than the study group. Also The upper premolars and canine had a significant mesial shift in the control group while it had a significant distal shifting in the study group (p0.05).