Prematüre retinopatisi sıklığı ve riskfaktörlerinin değerlendirilmesi
Frequency and risk of premature retinopathyevaluation of factors
  1. Tez No: 734100
  2. Yazar: NESLİHAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. FEHİME ESRA ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Prematüre retinopatisi (ROP), çocukluk çağı körlük nedenlerinin başında gelmektedir. Uygun ve zamanında gerçekleştirilen tarama ve tedavi programları ile önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olarak kabul edilmektedir (1-3). Son yarım yüzyılda yenidoğan yoğun bakım ünitelerindeki tıbbi ve teknolojik alanlardaki gelişmeler sayesinde günümüzde çok daha fazla sayıda ve daha küçük preterm bebek yaşatılmaya başlanmıştır. Ayrıca son dönemlerde yardımcı üreme tekniklerindeki artan gelişmeler nedeniyle çoğul gebelikler ve dolayısıyla preterm bebek sayısı daha da artmıştır (4,5). Prematüre retinopatisi sıklığı ülkelere göre değişmektedir. Gelişmiş ülkelerde ROP sıklığı son yıllarda azalma göstermiştir. Gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerde ise prematüre retinopatisi sıklığı artmakta olup, daha matür yenidoğanlarda da ciddi prematüre retinopatisi görülebilmektedir. Prematüre retinopatisinin ortaya çıkmasıyla ilişkili çok sayıda risk faktörü vardır, ancak gebelik yaşı ve doğum ağırlığı kanıtlanmış ve en önemli risk faktörleridir. Çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerde prematüre retinopatisi riskini azaltmak için prematüre doğum eylemi ve prematüreliğin önlenmesine çalışılmalıdır. Retrospektif olarak düzenlenen bu çalışmada kliniğimizde izlenen preterm bebeklerde ROP sıklığının ve ROP ile ilişkili etiyolojik risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Retinopathy of prematurity (ROP), leading cause of childhood blindness is coming. With appropriate and timely screening and treatment programs It is accepted as a preventable and treatable disease (1-3). last half Developments in medical and technological fields in neonatal intensive care units in the 21st century Thanks to this, many more and smaller preterm babies are being kept alive today. has been started. In addition, recent developments in assisted reproductive techniques Due to this, the number of multiple pregnancies and therefore the number of preterm babies has increased even more (4,5). The frequency of retinopathy of prematurity varies according to countries. ROP in developed countries Its incidence has decreased in recent years. In developing or less developed countries The incidence of retinopathy of prematurity is increasing, and more premature newborns are also severely premature. retinopathy can be seen. associated with the onset of retinopathy of prematurity. There are many risk factors, but gestational age and birth weight are proven and most important. are risk factors. Risk of retinopathy of prematurity in very low birth weight infants. In order to reduce the risk of preterm labor and prematurity, efforts should be made to prevent it. In this retrospective study, preterm follow-up in our clinic Determination of the frequency of ROP and etiological risk factors associated with ROP in infants intended.