Prematüre bebeklerde prematüre retinopatisi ve ilişkili risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of retinopathy of prematures and related risk factors in premature babies
- Tez No: 741891
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM SAMANCI, PROF. DR. SERDAR CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Amaç: Günümüzde yenidoğan yoğun bakım ünitelerinin en dramatik problemlerinden birisi olan PR potansiyel olarak kalıcı görme kaybı ve körlüğe neden olabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Biz de çalışmamızda, kliniğimizde takip edilen prematüre bebeklerde prematüre retinopatisi görülme sıklığı ile birlikte prematüre retinopatisi için risk faktörlerini ve bu risk faktörlerinin hastalık gelişimi üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Materyal-Metod: Çalışmamıza 1 Ocak 2008-31 Aralık 2011 tarihleri arasında Süleymaniye Doğum ve Kadın Hastalıkları EAH Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi gören 34 gestasyon haftası ve altındaki 139 prematüre bebek dahil edildi. Olgular ayrıca hafif ROP/ROP olmayan ve ciddi ROP olguları olarak iki gruba ayrılarak istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Ciddi retinopati, ileri evre lazer gerektiren, Zon 1'de herhangi Evrede plus hastalık varlığı, Zon I Evre 3 plus hastalık(-) ve Zon II evre 2 ve 3 plus hastalık varlığı olarak tanımlandı. Bu grup dışındakiler hafif ROP olguları olarak gruplandı. Bulgular:Olgularımızın % 56,83'ü kız,% 43.17'si erkek olarak belirlendi.Gestasyon yaşına göre sınıflama yaptığımızda, olgularımızın %28'i 28 haftanın altında,%56.2'si 29 hafta ile 32 hafta arasında, %15.8'i 33 hafta ve üzerinde olarak sınıflandırıldı.Doğum tartlarına göre olgularımızın %26.6'sı 1000 gr ve altında,%43.88'i 1000-1500 gr arasında,%29.5'i 1500 gr üzerindeydi. Ciddi ROP grubu ile ROP saptanmayan veya Hafif ROP saptanan grup arasında anlamlı farklılık yaratan değişkenler çok değişkenli model olarak değerlendirilmiştir. İndirgenmiş modelde düşük gestasyon yaşı (OR:4,1,GA (1,9-9,2)) , düşük parite sayısı (OR:2,9,GA: (1,1-7,4)), katater uygulaması (OR:13,4, GA:(1,2-146,6)) , hipotansiyon varlığı (OR: 7,5,GA: (1,1-49,6)) , asfiksi varlığı (OR: 261,3 GA:8,8-7725,4), apne varlığı (OR:18,1,GA:1,6-202,6), canlandırmada entübasyon uygulamasının (OR:112,8,GA:5,6-2271,4) ileri ROP oluşumunda anlamlı etki gösterdiği saptandı. Sonuç: Çalışmamızda izlediğimiz ÇDDA'lı bebeklerde tedavi gerektiren ciddi ROP gelişim sıklığının düşük olduğunu tespit ettik. Ciddi ROP gelişimiyle ilişkili en önemli risk faktörlerinin düşük gestasyon yaşı ve doğum tartısı olduğunu saptadık. ROP gelişimi için risk faktörü veya faktörlerinin iyi bilinmesi, risk faktörlerini taşıyan tüm prematüre bebeklere, kalıcı görsel hasar oluşmasını önlemek için rutin tarama programı uygulanması, erken tanı ve tedavi ile körlük gelişiminin önlenmesi oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective:Retinopathy of prematurity (PR), which is one of the most dramatic problems in neonatal intensive care units today, is of great importance in terms of potentially causing permanent vision loss and blindness. In our study, we aimed to investigate the incidence of retinopathy of prematurity and risk factors for retinopathy of prematurity in premature infants followed up in our clinic and the effects of these risk factors on the development of the disease. Materials-Methods: 139 premature babies at 34 weeks of gestation and below who were treated in the Newborn Intensive Care Unit of the Süleymaniye Obstetrics and Gynecology Department, Pediatrics and Diseases Clinic, between January 1, 2008 and December 31, 2011 were included in our study. The cases were also divided into two groups as mild ROP/non-ROP and severe ROP cases and statistically compared. Severe retinopathy was defined as the presence of any Stage plus disease in Zone 1, Zone I Stage 3 plus disease (-) and Zone II stage 2 and 3 plus disease requiring advanced laser laser. Those other than this group were grouped as mild ROP cases. Results: 56.83% of our cases were female and 43.17% male. According to birth weights, 26.6% of our cases were 1000 gr or less, 43.88% were between 1000-1500 gr, 29.5% were over 1500 gr. Variables that made a significant difference between the severe ROP group and the group with no or mild ROP were evaluated as a multivariate model. In the reduced model, low gestational age (OR:4.1,CI (1.9-9.2)), low parity number (OR:2.9,CI: (1.1-7.4)), catheter application ( OR:13.4, CI:(1.2-146.6)), presence of hypotension (OR: 7.5,CI: (1.1-49.6)), presence of asphyxia (OR: 261.3 CI :8.8-7725.4), presence of apnea (OR:18.1,CI:1.6-202.6), intubation in resuscitation (OR:112.8,CI:5.6-2271.4) It was found that it had a significant effect on the formation of advanced ROP. Conclusion: We found that the incidence of severe ROP requiring treatment was low in VLBW infants followed in our study. We found that the most important risk factors associated with the development of severe ROP are low gestational age and birth weight. It is very important to know the risk factor or factors for the development of ROP, to apply a routine screening program to all premature babies with risk factors to prevent permanent visual damage, to prevent the development of blindness with early diagnosis and treatment.