Patent hakkına tecavüz halinde tazminat davaları
Compensation of damages due to infringement of patent right
- Tez No: 734101
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Patent hakkına etkin koruma sağlanması amacıyla, tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelerde ve uluslararası sözleşmelerle uyumlu olarak 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nda, patent hakkına tecavüz teşkil eden fiillerin men'i ve durdurulmasına yönelik hukuksal koruma yollarının yanı sıra, tecavüz nedeniyle uğranılan zararların tazmini öngörülmüştür. Zira, patent hakkına tecavüz halinde tecavüzün ortadan kaldırılmasıyla karşılanamayan zararların doğması muhtemeldir. Bu doğrultuda, 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nun“Ortak Hükümler”i düzenleyen birinci kısmında yer alan m. 149 hükmünde, patent hakkının ihlali halinde hak sahibinin maddi ve manevi zararının tazmini talebine; m. 150 hükmünde, mütecavizin tazminat yükümlülüğüne ve 150'inci maddenin ikinci fıkrasında, ihlal edici fiil nedeniyle sınai hakkın, patent hakkı özelinde patentli buluşun itibarının uğradığı zararın giderilmesine yönelik, Sınai Mülkiyet Hukuku'na özgü bir tazminat türü olan“itibar tazminatı”na yer verilmiştir. Doktrinde, patent hakkına tecavüz halinde doğan tazminat sorumluluğun haksız fiil sorumluluğu olduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle, patent hakkının ihlali halinde tazminat talebi 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu m. 49'da haksız fiiller için öngörülen; hukuka aykırı fiil, kusur, zarar ve illiyet bağı koşullarının varlığına bağlıdır. Çalışmada, patent hakkının ihlali halinde Sınai Mülkiyet Kanunu m. 149 ve m. 150'ye göre açılabilecek maddi ve manevi tazminat davaları ile itibar tazminatı davasının maddi hukuka ilişkin koşulları 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu m. 49 ışığında incelenmeye gayret edilmiş ve davaların usul hukukunu ilgilendiren koşulları ilgili yasal düzenlemeler ve güncel yargı kararları çerçevesinde ele alınmıştır. Anahtar Sözcükler Patent hakkı, patent hakkına tecavüz, patent hakkına tecavüz nedeniyle tazminat, itibar tazminatı, sınai mülkiyet kanunu
Özet (Çeviri)
To provide the patent right with effective protection, the international conventions we are a party to and the Industrial Property Law No. 6769, which has compatible provisions with the international conventions, stipulates the legal protection methods to prevent and stop acts which constitute infringement and to compensate for damages incurred due to infringement. The damage that occurs due to patent infringement can be material and moral, as well as in the form of“loss of reputation”, which is a damage specific to Industrial Property Law. The liability for compensation arising from the infringement of patent right is accepted as a tortious liability. In this context, the existence of the conditions (unlawful act, fault, damage, and causal link) in Article 49 of the Turkish Code of Obligations No. 6098 will be sought in order to be entitled to claim compensation due to infringement. In this study, the material, moral and reputational damage lawsuits that shall be instituted in accordance with Articles 149 and 150 of the Industrial Property Law No. 6769 in case of the patent infringement have been examined in terms of Article 49 of the Turkish Code of Obligations No. 6098 and the procedural conditions of these lawsuits are examined within the framework of relevant legal regulations and current judicial decisions. Keywords Patent right, infringement of patent right, compensation due to infringement of patent right, compensation of reputational damage, industrial property law