COVID-19 pnömonisi olan hastalarda ölçülmüş integrated pulmonary index (IPI) değerlerinin hastaneye yatış ve mortalite ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of integrated pulmonary index (IPI) values measured in patients with COVID-19 pneumonia with hospital admission and mortality
- Tez No: 734108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM KALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada COVID-19 pnömonisi tanısı alan hastalarda Integrated Pulmonary Index (IPI) düzeylerinin hastaneye yatış ve mortaliteyi öngörmede faydası olup olmadığının belirlenmesi amaçlandı. Yöntem: Bu araştırma prospektif gözlemsel tipte bir çalışma olup, Ocak-Şubat 2022 tarihleri arasında İstanbul Prof Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde gerçekleştirilmiştir. Acil Tıp Kliniğine başvuran, 18 yaş ve üstü, COVID-19 pnömoni tanısı alan ve IPI değerleri ölçülmüş hastalar çalışma evrenini oluşturmaktadır. Bulgular: Çalışmaya 200 hasta dahil edildi. Olguların %53'ü erkekti ve yaş ortalaması 68,25± 16,01 yıldı. Hastaların %11,5'i taburcu oldu, %65'i servise, %23,5'i YBÜ'ye yatırıldı. Olguların %2,5'inin üçüncü günde, %29,5'inin 28. günde, %37,5'inin ise genel takipler sonunda ex olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the relationship between Integrated Pulmonary Index (IPI) levels and hospitalization and mortality in patients diagnosed with COVID-19 pneumonia. Methods: This research is a prospective observational study and was carried out between January and February 2022 in Istanbul Prof Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Emergency Medicine Clinic. Patients with a diagnosis of COVID-19 pneumonia over the age of 18, who applied to the Emergency Medicine Clinic, whose IPI values were measured, constitute the study population. Results: 200 patients were included in the study. 53% of the cases were male and the mean age was 68.25±16.01 years. 11.5% of the patients were discharged, 65% were admitted to the clinics and 23.5% to the ICU. It was determined that 2.5% of the cases died on the third day, 29.5% on the 28th day, and 37.5% at the end of the general follow-up.