Erkek sıçanlarda farklı dozlarda bisfenol a uygulamasının etkileri
Effects of aplication of different doses of bisphenol a in adult male rats
- Tez No: 734107
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KIRAL, PROF. DR. AYŞEGÜL BİLDİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırma Bisfenol A maruziyetinin kan biyokimyasal düzeylerini ve testosteron hormon düzeyleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırmada toplam 40 adet Sprague Dawley cinsi 8 haftalık erkek ratlar kullanıldı. Ratlar her grupta 10'ar tane olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Grup I'deki ratlar kontrol grubu olarak belirlendi. Kontrol grubuna herhangi bir enjeksiyon yapılmadı. Grup II, III ve IV'e ait ratlara 4 hafta boyunca sırasıyla 2, 10 ve 25 mg/kg/gün miktarında BPA, 1 ml/gün mısır yağı içinde çözüldürülerek intraperitonel olarak enjekte edildi. Enjeksiyondan 28 gün sonra çalışma sonlandırılarak eter anestezi altında ratların kalp içi kanları alındı. ELİSA testi, spektrofotometrik ve kolorometrik yöntemler ile kan örneklerinin serum glukoz, total protein, trigliserit, kolestrol ve testosteron düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the effects of BPA exposure on blood biochemical levels and testosterone hormone levels. Material and Methods: A total of 40 Wistar Albino male 8-week-old rats were used in the study. Rats were divided into 4 groups, 10 in each group. Rats in Group I were determined as the control group. No injection was given to the control group. Rats in Group II were injected intraperitoneally, dissolving in 2 mg/kg/day BPA and 1 ml/day corn oil for 4 weeks. The rats in Group III were injected intraperitoneally by dissolving 10 mg/kg/day BPA and 1 ml/day corn oil for 4 weeks. The rats in Group IV were injected intraperitoneally by dissolving them in 25 mg/kg/day BPA and 1 ml/day corn oil for 4 weeks. The study was terminated 28 days after the injection and intracardiac blood was taken from the rats under ether anesthesia. Biochemical analyzes and testosterone levels were checked.