Gastroözofageal reflü hastalarında ameliyat öncesi proton pompa inhibitörü tedavisi yanıtının laparoskopik nissen fundoplikasyonu sonrası yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of preoperative proton pump inhibitor treatment response on quality of life after laparoscopic nissen fundoplication in gastroesophageal reflux patients
  1. Tez No: 734114
  2. Yazar: VEYSEL SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
2013-2021 Yılları arasında ameliyat edilen ve çalışma kriterlerine uyan 213 hasta retrospektif olarak incelendi. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası reflü skorları, memnuniyet durumları sorgulandı. Ameliyat öncesinde Proton Pompa İnhibitörü (PPİ) tedavisinden fayda görüp görmemesine göre sınıflandı ve karşılaştırıldı. Çalışmanın sonucunda, ameliyat öncesinde PPİ tedavisinden fayda görmenin, Laparoskopik Nissen Fundoplikasyonu sonrası daha iyi bir ameliyat sonucu ve daha iyi bir yaşam kalitesi için öngörücü bir faktör olduğu, PPİ tedavisine direncin ise ameliyat için bir kontraendikasyon oluşturmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
213 patients who were operated between 2013-2021 and who met the study criteria were analyzed retrospectively. Preoperative and postoperative reflux scores and satisfaction were surveyed. They were classified and compared according to whether they benefited from Proton Pump Inhibitor (PPI) treatment before surgery. As a result of the study, it was seen that benefiting from PPI treatment before surgery was a predictive factor for a better surgical outcome and a better quality of life after Laparoscopic Nissen Fundoplication, while resistance to PPI treatment was not a contraindication for surgery.