Obez erişkinlerde egzersiz kapasitesinin fiziksel aktivite düzeyi, uyku apnesi riski ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship of exercise capacity with physical activity level, sleep apnea risk and quality of life in obese adults
  1. Tez No: 734117
  2. Yazar: EZGİ GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKŞEN KURAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tez çalışmasının amacı, obez erişkinlerde egzersiz kapasitesinin, fiziksel aktivite (FA) düzeyi, uyku apnesi riski ve yaşam kalitesiyle olan ilişkisini araştırmaktı. İkincil amacı, obez ve sağlıklı olguların egzersiz kapasitelerini, FA düzeylerini, uyku apnesi risklerini, yaşam kalitelerini, anksiyete ile depresyon düzeylerini ve el kavrama kuvvetlerini karşılaştırmaktı. Çalışmaya 68 kişi dahil edildi. Bireyler 34 obez (vücut kitle indeksi (VKİ)>30 kg/m2) ve 34 sağlıklı (VKİ0.05).
Özet (Çeviri)
The object was to investigate the relationship between exercise capacity (EC) and physical activity level (PAL), sleep apnea risk and quality of life (QoL) in obese adults. The secondary aim was to compare the EC, PAL, sleep apnea risk, QoL, anxiety and depression level, and handgrip strength of obese and healthy individuals. A total of 68 individuals were included and grouped as 34 obese and 34 healthy subjects. Sociodemographic characteristics and body composition parameters were recorded.“Charlson Comorbidity Index”for comorbidities,“Incremental Shuttle Walk Test”for EC,“International Physical Activity Questionnaire-Short Form”and“pedometer”for PAL,“STOP-Bang Test”for sleep apnea risk,“Obesity Specific Quality of Life Scale”for QoL,“Hospital Anxiety and Depression Scale”for anxiety and depression and“hydraulic hand dynamometer”for handgrip strength were used. As a result, the EC was lower in the obese individuals and there was a correlation between EC and body mass index (BMI) negatively (respectively; p=0.000, p=0.008).